Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, odniósł się do sobotniego incydentu na Jasnej Górze, komentując, że docenia niezależność kibiców w podejmowaniu rozmaitych tematów. Według niego, dziennikarze oraz politycy próbują cenzurować zarówno media, jak i wyrażanie opinii przez sympatyków drużyn piłkarskich, co budzi jego sprzeciw. „Spotkałem się z nimi i będę kontynuował te rozmowy” – zapewnił Nawrocki.
Incydent na Jasnej Górze
Nawrocki wziął udział w konferencji prasowej, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące wydarzeń z pielgrzymki, podczas której kibice skandowali hasła antykomunistyczne w czasie jego wystąpienia. „To spotkanie nie miało miejsca w kościele, lecz w sali ojca Augustyna Kordeckiego” – zaznaczył. Podkreślił, że jako były uczestnik pielgrzymek kibiców do Częstochowy, zdecydował się na obecność tam również w tym roku.
Kibice jako obywatele
Prezes IPN wyraził opinię, że kibice, którzy głośno wyrażali swoje przekonania, udali się na Jasną Górę przede wszystkim „aby myśleć o Polsce i Bogu”, co uznał za wartościowe. „Kibice podejmują różne wyzwania, manifestując swoje hasła. Cenię ich niezależność w tych sprawach” – stwierdził Nawrocki.
Jednocześnie kandydat skrytykował media i polityków za rzekomą próbę cenzurowania polskiej przestrzeni informacyjnej oraz haseł na stadionach. „To przesada. Kibice są także obywatelami RP. Spotkałem się z nimi i zamierzam to kontynuować” – dodał.
Reakcje na incydent
W odpowiedzi na wydarzenia z Częstochowy wielu polityków zajęło swoje stanowisko. Europoseł KO, Krzysztof Brejza, napisał, że incydent dowodzi, iż Nawrocki „lepiej sprawdziłby się jako stadionowy zapiewajło niż jako Prezydent RP”, zauważając także, że „sprofanowano Jasną Górę”. Zbigniew Konwiński, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, podkreślił, że „Jasna Góra nie powinna być wykorzystywana w polityce, szczególnie tej pełnej nienawiści”, oskarżając Nawrockiego o brak szacunku do tego miejsca.
W kontrze do krytyki, Jan Kanthak, poseł PiS oraz członek sztabu prezesa IPN, wyraził pozytywne opinie o pielgrzymce i roli Nawrockiego jako łącznika kibiców.
Wybory 2025
Zgodnie z decyzją marszałka Sejmu, pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce planowana jest na 18 maja. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie powyżej połowy głosów, w dogrywce, która odbędzie się 1 czerwca, zmierzy się dwóch najlepszych pretendentów. Dotychczas zgłosili się już różni kandydaci na najważniejsze stanowisko w kraju.
Źródło/foto: Interia