Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nawoływanie do przestępstwa w przestrzeni publicznej – nowy problem społeczny

Policjanci z I Komisariatu Policji w Zabrzu zatrzymali 17-latka, który na budynkach w rejonie ulicy Buchenwaldczyków, Sienkiewicza oraz na budynku Szkoły Podstawowej nr 43, tworzył wulgarne napisy, wzywając do popełnienia przestępstw na tle etnicznym i rasowym. Chłopak, po postawieniu zarzutów, będzie odpowiadał również za zniszczenie mienia. Na wniosek śledczych, w stosunku do zatrzymanego zastosowano dozór policji.

SPRAWCA ZAAKCEPTOWANY PRZEZ ŻYCIE

Do zdarzeń, w wyniku których wulgarną napaść słowną zamieniono w graffiti, doszło między 5 a 7 października. Zatrzymanie tego młodego zabrzanina było możliwe dzięki efektywnej pracy operacyjnej funkcjonariuszy zabrzańskiej jednostki. Materiały dotyczące sprawy trafiły już do prokuratury, a podejrzany może stanąć przed obliczem sądu, odpowiadając zgodnie z artykułem 255 § 2 kodeksu karnego, który przewiduje maksymalną karę trzech lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, wartość zniszczeń mienia oszacowano na ponad 15 tysięcy złotych.

NIE PRZESZKADZA DOSTĘP DO SPRAWIEDLIWOŚCI

Przestępstwo, którego dopuścił się młody mężczyzna, jest karane w polskim prawie z uwagi na jego motywację uprzedzeniową. Oznacza to, że ofiary wybierane są celowo, tylko ze względu na różnice takie jak kolor skóry, pochodzenie narodowe czy wyznawana religia. Przykłady przestępstw z nienawiści obejmują przemoc fizyczną, groźby, nienawistne wyzwiska oraz niszczenie mienia.

WIDOCZNE OBJAWY NIENAWIŚCI

W obiegu publicznym można spotkać się z różnorodnymi formami wrogości wobec cudzoziemców, od wulgarnych napisów po symbole umieszczane na ścianach budynków i przystankach komunikacji miejskiej. Tego typu treści mogą również pojawiać się w przestrzeni internetowej.

KOD PRAWNY W OCHRONIE OFIAR

Czyny opisane powyżej są w Polsce ścigane na podstawie przepisów Kodeksu karnego. Wybrane przestępstwa z nienawiści, takie jak przemoc, groźby, znieważenie czy nawoływanie do nienawiści, są traktowane w szczególny sposób i mają dedykowane regulacje prawne. Co więcej, przestępstwa z nienawiści w Polsce są ścigane z urzędu, co oznacza, że Policja i prokuratura mają obowiązek działania natychmiast po uzyskaniu informacji o takim incydencie, niezależnie od inicjatywy osoby pokrzywdzonej.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie