Nowe dowództwo jednostek NATO w Skandynawii zyska swoją siedzibę w mieście Mikkeli w Finlandii, położonym zaledwie około 100 km od granicy z Rosją. O tej decyzji poinformował minister obrony Finlandii, Antti Hakkanen. Dowództwo będzie miało zaledwie kilkadziesiąt osób w składzie i najprawdopodobniej rozpocznie działalność jesienią 2025 roku. Informacja ta została zatwierdzona przez wszystkich ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu.
Realizacja fińskich aspiracji
Hakkanen ogłosił w wywiadzie dla dziennika Lansi-Savo, że integracja ośrodka, na którą Finowie czekali przez wiele miesięcy, w końcu doszła do skutku. Na początku w nowym dowództwie stacjonować będą zagraniczni oficerowie wspierani przez fiński personel, a w przyszłości możliwe jest jego dalsze rozbudowanie.
Strategiczne położenie Mikkeli
Wybór Mikkeli jako siedziby dowództwa wynika z jego strategicznego położenia oraz istniejących struktur wojskowych w regionie. Hakkanen podkreślił, że ta lokalizacja umożliwi NATO skuteczniejsze prowadzenie ćwiczeń oraz operacji lądowych w północnej Europie. Minister dodał, że decyzja ta jest jasnym sygnałem dla Rosji, iż Finlandia jest integralną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, a jej obronność z roku na rok staje się coraz silniejsza.
Integracja z NATO
Dowództwo będzie współpracować z Wspólnym Dowództwem Operacyjnym NATO z siedzibą w Norfolk w USA. Na razie nie ujawniono, z jakich krajów będą pochodzić przedstawiciele stacjonujący w Mikkeli, jednak wiadomo, że dowódca nowej jednostki jednocześnie pełni obowiązki dowódcy fińskiej armii.
Nowa struktura w Finlandii
Pierwsza w Finlandii struktura dowódcza NATO, znana jako Multi Corps Land Component Command (MCLCC), zostanie utworzona w Mikkeli, stolicy Sawonii, w pobliżu największego fińskiego jeziora Saimaa. Mikkeli usytuowane jest 140 km od granicy z Rosją w Imatrze, a około 100 km w linii prostej przez pojezierze.
Wysiłek NATO w Laponii
Tydzień temu Hakkanen podał, że bazy NATO w Laponii będą zlokalizowane w Rovaniemi oraz w Sodankyla, co daje odległość około 130 km za kołem podbiegunowym. Wysunięte siły NATO, składające się z jednostek z różnych krajów Sojuszu, przybędą do tych samych baz w Laponii, które są już wykorzystywane przez północną brygadę fińskiego wojska, znaną z działań w terenach arktycznych oraz obrony przeciwlotniczej. Dowództwo nad formacją przejmie Szwecja.
Źródło/foto: Interia