Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nasilone kontrole graniczne z Niemcami w obliczu fali zakażeń wirusowych

Na dolnośląskich przejściach granicznych wprowadzono wzmożone kontrole weterynaryjne w odpowiedzi na przypadki pryszczycy wykryte w Niemczech. Decyzję o uruchomieniu całodobowych punktów kontrolnych podjęła wojewoda dolnośląska, Anna Żabska, po zaleceniu wojewódzkiego lekarza weterynarii we Wrocławiu.

KONTROLA NA TRZECH KLUCZOWYCH PRZEJŚCIACH

Służby weterynaryjne szczególnie skupiają się na trzech przejściach granicznych: Jędrzychowicach, Radomierzycach oraz Sieniawce. Na miejscu funkcjonują zespoły złożone z policji, straży granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Wspólnie z powiatowymi lekarzami weterynarii prowadzą gruntowną weryfikację dokumentów przewozowych dotyczących transportowanych zwierząt.

— Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, ochrona zdrowia zwierząt na Dolnym Śląsku oraz zapewnienie, że transport zwierząt odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami — podkreśla Tomasz Jankowski, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

ODPOWIEDŹ NA WYKRYTE OGNISKO PRZYSZCZYCY

Zwiększone środki bezpieczeństwa są reakcją na wykrycie ogniska pryszczycy w niemieckim powiecie Märkisch-Oderland, gdzie po raz pierwszy od 1988 roku odnotowano przypadki tej choroby. Ognisko zlokalizowane jest około 70 km od polskiej granicy, a choroba dotknęła tam trzy woły.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że pryszczyca jest wysoce zakaźna dla zwierząt parzystokopytnych, jednak przypadki zachorowań u ludzi są sporadyczne i zazwyczaj mają łagodny przebieg. Zakażenie może nastąpić tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem lub spożycia niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

POLSKA WOLNA OD PRZYSZCZYCY

Warto zaznaczyć, że Polska pozostaje krajem wolnym od pryszczycy, ostatni przypadek odnotowano w 1971 roku. Niemniej jednak Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii, zwraca uwagę na poważne zagrożenie, które wymaga najwyższej ostrożności. W odpowiedzi na aktywność wirusa wprowadzono również zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Pryszczyca, mimo że rzadko prowadzi do śmierci dorosłych zwierząt, generuje znaczne straty w przemyśle hodowlanym. W przypadku wykrycia jednego przypadku w gospodarstwie, konieczna jest prewencyjna likwidacja całego stada. Jak do tej pory, nie opracowano skutecznych metod leczenia tej choroby.

W nadchodzących miesiącach ważne będzie ścisłe monitorowanie sytuacji i działania prewencyjne, by utrzymać status naszego kraju jako wolnego od pryszczycy.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie