Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Największe sukcesy rządu: czy naprawdę jest powód do wniosku, że się nie rozpadł?

W programie „Gość Wydarzeń” Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), podzielił się wynikami badań przeprowadzonych w czerwcu, które sugerują, że Polacy mają mieszane uczucia względem obecnego rządu. „Zamieniliśmy rząd szaleńców na rząd leni” – ocenił, wskazując, że chociaż dostrzega się pewne osiągnięcia, to jednak są one zbyt skromne, by wywołać poczucie spełnienia oczekiwań.

Nastroje Polaków po wakacjach

W rozmowie w Polsat News Duma zaznaczył, że wakacje zakończyły się w podobnym nastroju, w jakim się zaczęły – z uczuciem rozczarowania. „Nie mamy poczucia spełnienia obietnic przez obecny rząd, zauważamy jego dokonania, ale są one zdecydowanie zbyt nieliczne” – dodał.

Badania pokazały, że początkiem czerwca Polacy byli zadowoleni z faktu, że rząd w ogóle powstał, a obecnie wskazują na to, że cieszą się, iż jeszcze się nie rozpadł. „Obywatele dostrzegają pewne postępy w rozliczaniu poprzedników, jednak nie traktują tego jako priorytet” – mówił Duma. „Główne oczekiwania Polaków dotyczą przede wszystkim portfeli, w tym składki zdrowotnej oraz kwoty wolnej od podatku”.

Kluczowe daty w polityce

Na pytanie o polityczne nastroje przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, Duma zauważył, że do ich terminu pozostało jeszcze wiele miesięcy. Jednak zwrócił uwagę na nadchodzące kluczowe daty: 15 października, rocznicę wyborów, oraz 6 listopada, kiedy to odbędą się wybory w USA. „To może być potężny sygnał dla polskiej klasy politycznej” – stwierdził, dodając, że potencjalne zwycięstwo Donalda Trumpa mogłoby zasugerować powrót populizmu, co stanowiłoby poważny problem dla rządzącej koalicji.

Trzecią ważną datą, według Dumy, będzie 13 grudnia, kiedy minie rok rządu. „To będzie ostatni dzwonek alarmowy” – zaznaczył. Wskazał też, że postulaty, o których mówił Tusk, nie są postrzegane jako program rządowy, a obywatele oczekują ich realizacji.

Możliwy kandydat koalicji

Na pytanie o potencjalnego kandydata na prezydenta, Duma wskazał na Rafała Trzaskowskiego jako „murowanego kandydata”, ale dodał, że sytuacja jest dynamiczna, co może skłonić Tuska do zmiany decyzji.

Rola Sławomira Mentzena

Ocenił również szanse Sławomira Mentzena, który rozpoczął kampanię wyborczą. „Sławomir Mentzen, biorąc pod uwagę notowania Konfederacji, może być kandydatem, na którego zwróci się uwagę” – zauważył. Wskazał, że obecny wizerunek kandydata powinien ulec zmianie, by zyskał więcej powagi. „Idealny kandydat powinien kojarzyć się z siłą i umiejętnością zarabiania pieniędzy” – podsumował.

Sytuacja PiS

Mówiąc o sytuacji Prawa i Sprawiedliwości, Duma porównał tę partię do okrętu w trudnych wodach. „Ten piracki okręt, mimo że ma wiele dziur, wciąż płynie, ale wszystko zależy od decyzji kapitana” – stwierdził. Dodał, że aby PiS mogło odnieść sukces w nadchodzących wyborach, powinno wystawić najsłabszego kandydata, co mogłoby stworzyć szansę dla innych partii.

Podsumowując, Duma zwrócił uwagę, że sytuacja polityczna w Polsce jest dynamiczna, a kluczowe decyzje podejmowane w najbliższych miesiącach mogą zdecydować o przyszłości rządu oraz nadchodzących wyborów.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie