Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Najnowszy sondaż: Spadek poparcia dla rządu Donalda Tuska – co to oznacza dla przyszłości politycznej?

Ocena działalności rządu Donalda Tuska pogorszyła się w porównaniu z lipcem. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że poparcie dla rządu spadło do 32 proc., podczas gdy liczba jego przeciwników utrzymuje się na poziomie 40 proc. W sierpniowym badaniu 25 proc. respondentów zadeklarowało obojętność wobec rządowych działań, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z lipcem.

SYTUACJA W OPINIACH SPOŁECZNYCH

Negatywne oceny pracy rządu wyraziło 50 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy. Z kolei 34 proc. Polaków ocenia działania rządu pozytywnie, co stanowi spadek o 5 punktów. Zwiększył się także odsetek osób bez wyraźnej opinii na temat rządu, który wynosi obecnie 16 proc. (wzrost o 3 punkty).

Jak informuje CBOS, porównując oceny z pierwszej połowy roku, aktualne notowania pozytywnych ocen spadły o 8 punktów procentowych względem średniej z okresu styczeń-czerwiec (42 proc.), a negatywne oceny wzrosły o 7 punktów (średnia 43 proc.).

POGLĄDY WŚRÓD WYBORCÓW PARTII POLITYCZNYCH

Najlepszą ocenę dotychczasowej działalności rządu wystawili wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 88 proc. z nich odnosi się do niej pozytywnie. Poparcie to w elektoratach Lewicy i Trzeciej Drogi wynosi 65 proc. Natomiast zwolennicy PiS oraz Konfederacji w większej części źle oceniają dotychczasowe wyniki rządów Donalda Tuska (89 proc. i 78 proc. odpowiednio).

Z danych CBOS wynika, że po raz drugi z rzędu spadła akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera. Obecnie 35 proc. respondentów jest zadowolonych z jego kadencji (spadek o 2 punkty), a 53 proc. ma przeciwne zdanie. Wzrosła także liczba osób, które nie mają wyraźnej opinii na temat premiera — obecnie wynosi 13 proc. (wzrost o 3 punkty).

OCENY POLITYKI GOSPODARCZEJ

Spośród Polaków 50 proc. nadal uważa, że rządowa polityka nie sprzyja poprawie sytuacji gospodarczej (bez zmian), podczas gdy 36 proc. ma odmienne zdanie (spadek o 2 punkty). Wzrósł natomiast odsetek tych, którzy nie potrafią się określić w tej kwestii — do 14 proc. (wzrost o 3 punkty).

W porównaniu do średnich ocen z pierwszego półrocza odnotowujemy znaczący spadek optymistów w kwestii polityki gospodarczej rządu o przeszło 8 punktów procentowych (średnia z okresu styczeń–czerwiec wynosi 44,8 proc.), a liczba pesymistów wzrosła o ponad 7 punktów (średnia 42,5 proc.).

Jak wskazuje CBOS, oba wakacyjne miesiące nie były korzystne dla postrzegania rządu Donalda Tuska. Po lipcowym spadku akceptacji w sierpniu tendencja ta się utrzymała. Po dwóch miesiącach względnej równowagi (maj-czerwiec) obecnie jedynie niecała jedna trzecia dorosłych Polaków popiera rząd, podczas gdy przeciwnikami jest dwie piąte badanych. Krytyczne oceny pracy rządu w sierpniu wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku.

CBOS podsumowuje, że w analizowanych wynikach wyraźnie pogorszyły się wszystkie aspekty ocen, a największe spadki dotyczą działalności rządu oraz jego polityki gospodarczej.

Badanie zostało przeprowadzone metodą mixed-mode na reprezentatywnej próbce pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. W dniach 24-25 sierpnia zrealizowano je na próbie liczącej 939 osób.

Źródło/foto: Onet.pl Paweł Supernak / PAP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie