Od wczoraj na dolnośląskich drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Intensywne opady deszczu znacznie obniżyły widoczność oraz przyczyniły się do powstania niebezpiecznych sytuacji na jezdni, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Nagłe zmiany w pogodzie, kiedy jeszcze niedawno zmagać się można było z upałem, tylko potęgują ryzyko wypadków. Wczoraj na terenie naszego województwa odnotowano aż 7 wypadków drogowych, w których życie straciły 2 osoby. Dlatego dolnośląscy policjanci apelują o szczególną ostrożność podczas jazdy oraz dostosowanie się do obowiązujących przepisów.
SPRAWDŹ SWÓJ POJAZD PRZED WYJAZDEM
Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o odpowiednią kondycję swojego pojazdu. Nie zawsze konieczna jest wizyta w stacji kontroli, jednak istotne jest, by skontrolować takie elementy jak oświetlenie, stan płynów eksploatacyjnych oraz ogumienie. Opony, które mają kilka lat i zużyty bieżnik, mogą znacząco wpłynąć na wydolność hamowania. Należy pamiętać, że to właśnie opony są jedynym połączeniem pojazdu z nawierzchnią drogi. Twarde i sparciałe opony, przypominające wyścigowe „slicki”, są poważnym zagrożeniem, które nawet najnowsze tarcze hamulcowe mogą na niewiele się zdać. Dlatego regularna wymiana opon oraz inwestowanie w nowe egzemplarze to absolutna konieczność.
WŁĄCZAJ ŚWIATŁA MIASTO DAYLIGHT
Warto również zwrócić uwagę na włącznik świateł w naszym samochodzie. Większość nowoczesnych aut jest wyposażona w automatyczne włączanie świateł mijania, jednak podczas jazdy w ciągu dnia, w trakcie deszczu, czujnik może nie zadziałać, na skutek czego jedynie przednie światła do jazdy dziennej będą aktywne. Oznacza to znacznie obniżoną widoczność w porównaniu do innych uczestników ruchu, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto zmienić ustawienie świateł z trybu automatycznego na mijania.
PRAWO TO PODSTAWA
Najważniejszym aspektem bezpieczeństwa na drodze są przepisy ruchu drogowego. Oprócz przysłowiowego zdjęcia nogi z gazu, należy przestrzegać ograniczeń prędkości, które na terenie zabudowanym wynoszą maksymalnie 50 km/h. Warto pamiętać, że czas reakcji w sytuacji zagrożenia wynosi około sekundy, zaś auto pokona w tym czasie 14 metrów. Utrzymywanie bezpiecznej odległości od pojazdu z przodu to fundamentalna zasada, której nie można lekceważyć, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są jeszcze wyższe, a droga hamowania znacznie dłuższa.
W trosce o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale również innych uczestników ruchu, pamiętajmy o rozwadze na drodze. Zmniejszenie prędkości i dostosowanie się do panujących warunków pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu. Niech to będzie przestroga dla wszystkich kierowców!
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: Polska Policja