Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nadzwyczajne posiedzenie WHO. Chcą zapobiec błędom z poprzedniej pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zorganizowała w piątek nadzwyczajne posiedzenie celem dyskusji na temat sposobów zapewnienia równego dostępu do testów i szczepionek przeciw małpiej ospie. W czwartek potwierdzono pierwszy przypadek nowego wariantu w Europie, a eksperci przestrzegają, że nie będzie to zapewne ostatni taki przypadek.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia WHO uczestniczyć będą m.in. członkowie sojuszu ekspertów ds. zdrowia, który monitorował globalną reakcję na pandemię COVID-19. Odbędzie się także udział przedstawicieli Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz Gavi, the Vaccine Alliance. Celem spotkania jest omówienie zagwarantowania równego dostępu do testów, szczepionek i leczenia przeciw małpiej ospie dla obywateli różnych regionów świata.

Przewodnicząca posiedzenia, dr Ayoade Olatunbosun-Alakija, podkreśliła, że eksperci mają zamiar analizować również błędy, które zostały popełnione w tej sprawie podczas pandemii koronawirusa, aby uniknąć ich powtórzenia. W ostatnim czasie zaniedbano zapewnienie równości dostępu do produktów, lecz wyciągnięto wnioski. Zapowiedziano pilnowanie, aby sprawiedliwość była priorytetem tej debaty.

Informacje dotyczące nowego niebezpiecznego wariantu wirusa małpiej ospy, który pojawił się w Europie, zostały podane przez szwedzkiego ministra zdrowia Jakoba Forssmeda. Minister poinformował, że w jednym z pacjentów z regionu Sztokholmu zidentyfikowano nowy, bardziej groźny od poprzednich wariant ospy – Klad I. Osoba zakażona wirusem miała kontakt z nim podczas pobytu w Afryce, szczegółniej w obszarze, gdzie zanotowano wzrost zachorowań na małpia ospę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło natomiast o możliwości wystąpienia większej liczby zakażeń nowym wariantem w Unii Europejskiej. Podkreślono, że ryzyko trwałego rozprzestrzeniania się wirusa w Europie jest niskie, jednak zalecono szybką diagnozę i skuteczne środki kontroli. ECDC wskazało także na konieczność wydania zaleceń dotyczących podróży do Afryki, zwłaszcza obszarów kontynentu, gdzie występuje epidemia.

Najwyższy stopień alarmowy ogłoszony przez dyrektora generalnego WHO, Teda Adhanoma Ghebreyesusa, potwierdza globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego spowodowane małpią ospą. Koordynowana międzynarodowa reakcja jest kluczowa w powstrzymaniu epidemii i ratowaniu życia. Środki zaradcze oraz świadomość konieczności monitorowania przypadków zakażeń są kluczowe w zwalczaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Źródło/foto: Polsat News

WikimediaCommons
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie