Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nadchodzące napięcia: historyk ostrzega przed możliwym konfliktem między Chinami a Rosją

Rosja zbliża się do poważnego kryzysu, który może przybrać różne formy. W rozmowie z Onetem prof. Norman Davies stwierdza, że istnieje możliwość konfliktu między Chinami a Rosją, co mogłoby na pewien czas przynieść Europie ulgę od zagrożenia ze strony Rosjan. Jego opinia na ten temat stała się głośna w kontekście premiery jego najnowszej książki „Plus ultra. Sięgaj dalej. Wyprawa na horyzonty historii”.

TRUMP A KONFLIKTY ŚWIATOWE

Magdalena Rigamonti z Onetu zauważa, że 20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA i deklaruje, że szybko zakończy wojnę na Ukrainie. Prof. Davies komentuje, że Trump często zaskakuje swoimi wypowiedziami i podkreśla, że jego słowa są wyrazem nieprzewidywalności. Zauważa również, że Trump wydaje się być bardziej zafascynowany rywalizacją z Chinami, a sprawy europejskie zostawia innym.

POLSKA I RZĄDY PIS

Prof. Davies, który od lat obserwuje Polskę, zauważa, że rządy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) są odzwierciedleniem światowych zjawisk politycznych. Brexit, Trump, Orban, Le Pen – te postacie polityczne wpisują się w globalny trend populizmu i nacjonalizmu. Warto podkreślić, że skutki rządów PiS mogą wpłynąć na Polskę, ale w dłuższej perspektywie przyszłości. PiS, według Davies, stopniowo niszczy Polskę, jednak kraj wciąż przetrwał.

WOJNA NA UKRAINIE I PERSPEKTYWY

Według prof. Dawiesa, wojna na Ukrainie wkrótce dobiegnie końca, a Ukraińcy wyjdą z niej zwycięsko. Wskazuje też na możliwość, że konflikt chińsko-rosyjski przyniesie trochę spokoju do Europy. Chociaż Rosja posiada broń nuklearną, jej wewnętrzne problemy i osłabienie mogą sprawić, że nie będzie w stanie skutecznie działać na arenie międzynarodowej.

REGENERACJA BAŁTYKU I SITUACJA W KALININGRADZIE

W kontekście zmian na Bałtyku, Skandynawia zyskała nową siłę dzięki przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO. Davies zaznacza, że ta zmiana to istotny cios dla Putina. Sytuacja w Kaliningradzie również budzi jego zainteresowanie – lokalna ludność może być mniej poddana propagandzie niż reszta Rosjan i w obliczu kryzysu może dojść do buntu.

EKSHUMACJA OFIAR RZEZI WOŁYŃSKIEJ

W kontekście relacji polsko-ukraińskich, prof. Davies podkreśla znaczenie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Choć temat ten jest trudny, uregulowanie kwestii historycznych mogłoby przyczynić się do poprawy stosunków między oboma narodami. Warto jednak pamiętać o odpowiedzialności polityków, którzy powinni podejmować takie decyzje z rozwagą.

KONTEKST HISTORII II WOJNY ŚWIATOWEJ

Prof. Davies porusza także temat wyzwolenia Auschwitz, podkreślając, że nie można przedstawiać sytuacji jako linearnego wyzwolenia od zła. Jego teść był więźniem Mauthausen, a historie takie jak jego nie powinny być zapominane w kontekście Holokaustu. Davies zauważa, że sposób, w jaki Holokaust jest nauczany, nie oddaje pełnego obrazu zawirowań historycznych tamtego okresu.

Mówiąc o współczesnym korzystaniu z historii, prof. Davies apeluje o większą świadomość i zaangażowanie w prezentowaniu polskiej kultury i historii na międzynarodowych uniwersytetach. Razem z nieustannym wyzwaniem wyjaśnienia kontekstu historycznego, taki krok mógłby poprawić obecność Polski w świadomości zachodnich społeczności.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie