Ziemia wkrótce zyska swojego drugiego naturalnego satelitę, który jest w rzeczywistości asteroidą 2024 PT5. Naukowcy z NASA informują, że obiekt wejdzie na naszą orbitę na niecałe dwa miesiące. Jego średnica wynosi zaledwie około 11 metrów, co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie go widać gołym okiem.
Wizytujący 'mini księżyc’
Asteroida 2024 PT5 będzie towarzyszyć naszemu tradycyjnemu księżycowi podczas obrotu wokół Ziemi. Chociaż ta sytuacja wydaje się niezwykła, badacze NASA zauważają, że takie wydarzenia mogą mieć miejsce częściej, niż sądzimy. Profesor Carlos de la Fuente Marcos, główny autor badań, tłumaczy, że niektóre asteroidy w pasie Arjuna mogą zbliżyć się do Ziemi na odległość zaledwie 4,5 miliona kilometrów. Jeżeli poruszają się wystarczająco wolno, ich grawitacja może wciągnąć je na naszą orbitę.
Okno na niezwykłe zjawisko
Jak podkreślają naukowcy, będzie można obserwować ten niezwykły mini księżyc między 29 września a 25 listopada. Mimo to, ze względu na jego niewielkie rozmiary, dostrzeżenie go może okazać się trudne. De la Fuente Marcos zwraca uwagę, że asteroida nie wykona pełnego obrotu wokół Ziemi, a jedynie odwiedzi naszą orbitę na krótko. Porównuje to do klienta, który jedynie ogląda wystawę w sklepie, nie dokonując zakupu.
Asteroidy na wyciągnięcie ręki
Badacze Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos wskazują, że Ziemia regularnie przechwytuje asteroidy z grupy obiektów bliskich Ziemi (NEO), czyniąc z nich mini więźniów na własnej orbicie. NASA klasyfikuje każde ciało niebieskie, które jest 'szturchane’ przez grawitację pobliskich planet jako obiekt bliski Ziemi. Dzięki własnemu programowi, agencja ta śledzi lokalizację i orbitę dziesiątek tysięcy asteroid.
Interesująca historia asteroidy
Paul Chodas, dyrektor Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA, wskazuje, że 2024 PT5 może być fragmentem Księżyca, który w przeszłości został odłamany w wyniku uderzenia. Ciekawostką jest, że ten mały obiekt mógł mieć swoje korzenie w materii, która stworzyła nasz naturalny satelita, co podaje New York Times.
Źródło/foto: Polsat News