Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Młodzieżowe słowo roku 2024 – ostatnia szansa na oddanie głosu

Do 30 listopada trwa głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024, w którym internauci wybiorą najpopularniejsze słowo spośród 20 finałowych propozycji. Wśród kandydatów znajdują się m.in. „aura”, „skibidi”, „yapping”, „czemó” i „womp womp”. Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN, a zwycięzcę poznamy na początku grudnia.

AURa I AZBEST: INTERPRETACJE MODERNIZMÓW

„Aura” to termin określający zestaw cech, które wpływają na postrzeganie danej osoby przez innych, niczym „pole energetyczne”. Oceny aury mogą być pozytywne lub negatywne w zależności od doświadczeń: dobre zachowania zwiększają „aura”, złe ją obniżają.

Na liście finalistów znalazł się także termin „azbest”, humorystycznie nawiązujący do internetowych memów. „Zalewanie azbestem” odnosi się do sytuacji związanych z „patodeweloperką”, która oferuje niską jakość przy wysokich kosztach. To słowo wywodzi się z greckiego „asbestos”, co oznacza „niepalny”.

NOWE SŁOWA I TRENDY

Inne interesujące propozycje to „brainrot”, które opisuje treści twórczości kulturowej młodych użytkowników TikToka, oraz „bambik” – określenie kogoś niedoświadczonego lub naiwnego, związane z grą „Fortnite”. „Brat” to z kolei termin pochodzący z angielskiego, definiujący osobę o buntowniczym usposobieniu, inspirowany tytułem albumu Charli XCX.

Słowo „cringe” oznacza coś żenującego, a w polskim wydaniu przybrało formy jak „krindżować”. Natomiast „czemó” to bardziej zaskakujące „czemu”, które znalazło się w słownictwie dwójki graczy Fortnite, przyciągając uwagę internautów.

DELULU, FR/FR I INNE MODERNIZMY

„Delulu” odnosi się do osoba z urojeniami lub oderwaniem od rzeczywistości. W finale znalazło się także „GOAT” – skrót od „Greatest of All Time”, a także „glamur” związany z modą i stylem życia pełnym blasku. Obecnie termin ten kojarzy się również z modą na ubrania w panterkę, popularną w TikTokowych trendach.

Można oddać głos również na „oi oi oi baka” z anime, będące wyzwaniem do publicznego wykrzykiwania w odpowiedniej intonacji w miejscach publicznych, oraz „oporowo” – oznaczające intensywne, pełne zaangażowania działanie. „Rizz” to termin na opisanie osoby o dużym uroku osobistym, natomiast „sigma” charakteryzuje ludzi odnoszących sukcesy, którzy stają się wzorem do naśladowania.

SKIBIDI, WOMP WOMP I INNE KANDYDATY

„Skibidi” to absudralny termin, który w zależności od kontekstu może oznaczać coś pozytywnego lub negatywnego; najbardziej rozpoznawalny jest z wiralowych filmów o „toaletach z ludzkimi głowami”. „Slay” zaś to wyraz uznania, oznaczający „świetnie”, a „womp womp” sygnalizuje negatywne emocje.

Całej dwudziestce finalistów przyświeca idea uchwycenia języka młodzieżowego oraz jego ewolucji. Organizatorzy podkreślają, że Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowym terminem, a w ubiegłym roku wygrało słowo „rel”. Jak potoczy się dalsza rywalizacja w tym roku? Finałowy wynik już wkrótce.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie