W Niemczech z danych statystycznych wynika, że młode osoby nieustannie przemieszczają się z wschodniej części kraju na zachód. Trend ten utrzymuje się od wielu lat i budzi zaniepokojenie wśród niemieckich władz, które zwracają uwagę na to, że migracja z landów graniczących z Polską nie jest już konieczna.
Statystyki Migracji Młodych Ludzi
W ubiegłym roku wystąpił większy napływ młodych ludzi z wschodnich landów Niemiec na zachód niż odwrotnie. Z danych przedstawionych przez Federalny Urząd Statystyczny z okazji Dnia Jedności Niemiec wynika, że netto przeniosło się 7100 osób w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat. Statystyki te nie uwzględniają danych z Berlina, jak zauważył portal RND.
Od 1991 roku z wschodnich landów Niemiec wyjechało łącznie 727 tysięcy osób w tym samym wieku. Młodzi ludzie stanowią znaczącą część tej migracji, ponieważ prawie 1,2 miliona osób przemieściło się z nowych do starych krajów związkowych w tym czasie.
Wyzwanie dla Wschodnich Niemiec
„Społeczeństwo wschodnioniemieckie jest znacznie starsze niż jego zachodnia część, co jest efektem masowej migracji po zjednoczeniu kraju” – zauważono w opracowaniu. W tej sytuacji komisarz rządu ds. Niemiec Wschodnich, Carsten Schneider, zachęcił młodzież do poszukiwania zatrudnienia w swoich regionach.
Podkreślił, że po zjednoczeniu Niemiec dla młodych ludzi z wschodu, którzy szukali pracy lub miejsc szkoleniowych, wyjazd na zachód był praktycznie jedyną opcją. Teraz jednak sytuacja się zmieniła, a problem braku miejsc pracy stał się brakiem siły roboczej.
W związku z tym władze w Berlinie prowadzą kampanię na rzecz lepszego wykorzystania dostępnych możliwości. Schneider wskazał, że w wschodnich Niemczech pojawiają się dobrze płatne stanowiska, a wyjazd na zachód nie jest już konieczny.
Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku pracy w Niemczech przechodzi znaczące zmiany. Jedno jest pewne – młodzi Niemcy mają teraz nowe możliwości, które mogą wykorzystać na miejscu, zamiast szukać szczęścia za zachodnią granicą.
Źródło/foto: Interia