Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Młoda kobieta objęta dozorem za uporczywe nękanie byłej partnerki

W Kuźni Raciborskiej doszło do niepokojącego incydentu, który zakończył się interwencją policji. Funkcjonariusze zatrzymali 20-letnią kobietę z Raciborza, oskarżoną o uporczywe nękanie swojej byłej dziewczyny. Przelewająca się fala niezdrowych emocji doprowadziła do sytuacji, w której ofiara czuła się zagrożona i nie mogła prowadzić normalnego życia.

Ukradkowe Obsługiwanie i Nękanie

Pod koniec września do komisariatu zgłosiła się 22-letnia kobieta, która zwróciła uwagę na niepokojące zachowanie swojej byłej partnerki. 20-latka, nie mogąc pogodzić się z rozstaniem, przez ponad miesiąc dręczyła swoją byłą dziewczynę na wiele sposobów. Dzwoniła, wysyłała wiadomości, a gdy ofiara zablokowała jej numer, prześladowczyni zaczęła kontaktować się z jej rodziną. Jej działania nie kończyły się jednak na tym – nachodziła kobietę w jej miejscu pracy oraz pod domem, co doprowadziło do sytuacji, że ta obawiała się wychodzić z mieszkania.

Prawne Konsekwencje

Zatrzymana kobieta usłyszała zarzuty dotyczące uporczywego nękania. Policja i prokuratura wniosły do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych, co skutkowało nałożeniem dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Młodocianej dręczycielce grozi kara do 8 lat więzienia za popełnione przestępstwo. Warto zaznaczyć, że stalking jest przestępstwem, które powinno być traktowane poważnie, a sprawcy nie zawsze są w stanie przewidzieć konsekwencje swoich działań.

Co To Znaczy Uporczywe Nękanie?

Trudno jednoznacznie określić, jakie zachowania mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. W praktyce jednak, sprawcy często posługują się telefonami, dzwoniąc w nocy lub wysyłając tzw. głuche telefony. Mogą także nachodzić ofiary w ich okolicy lub w miejscu pracy, korzystać z pośredników do nawiązywania kontaktów czy nawet włamać się do mieszkań. Również publiczne udostępnianie informacji dotyczących ofiary w internecie często wchodzi w zakres tych przestępstw. Kluczowym kryterium oceny sytuacji jest wzbudzenie w pokrzywdzonej poczucia zagrożenia, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych konsekwencji psychicznych.

Warto zwrócić uwagę, że jednorazowe incydenty nie są jeszcze stalkingiem w rozumieniu prawnym. Dopiero, gdy sprawca wielokrotnie doprowadza do sytuacji, w której ofiara czuje się uwikłana w spiralę strachu, pojawia się mowa o uporczywym nękaniu. Każdy, kto staje w obliczu takiej sytuacji, powinien zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy odpowiednim służbom. Prawo ma narzędzia do ochrony ofiar, a nieprzemyślane działania sprawców mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie