Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mistrz olimpijski odpowiada na nietypową prośbę wojskowego muzeum

W stolicy Podlasia zagości nowa, unikalna wystawa, którą zorganizuje Muzeum Wojska w Białymstoku. W przedsięwzięciu wesprze kustoszy mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, a fani nie będą musieli się martwić – zobaczą również eksponaty związane z Jagiellonią Białystok.

NOWA GALERIA W CHORTEN ARENA

Galeria Białostockiego Sportu ma powstać w murach miejskiego stadionu Chorten Arena. Muzeum ma na celu ukazanie historii dyscyplin sportowych w regionie oraz osiągnięć lokalnych sportowców. Zostanie również zainaugurowana strefa poświęcona Jagiellonii Białystok, a planowane są interaktywne miejsca z grami oraz mała sala kinowa.

WSPÓŁPRACA Z MUZEUM WOJSKA

Na niedzielnej konferencji prasowej prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, ujawnił, że Muzeum Wojska w Białymstoku będzie odpowiedzialne za Galerię Białostockiego Sportu. Zdaniem Truskolaskiego, obie instytucje łączy wiele czynników – przede wszystkim potrzeba wiedzy i umiejętności w zakresie gromadzenia oraz wystawiania eksponatów, a także historia wojskowego pochodzenia Jagiellonii, której korzenie sięgają 42. Pułku Piechoty.

WOJSKOWE ELEMENTY W SPORCIE

Dyrektor Muzeum Wojska, Robert Sadowski, również dostrzegł przynależność sportu do sfery wojskowej, przywołując różnorodne dyscypliny, takie jak strzelectwo, jeździectwo czy szermierka, które mają swoje źródła w armii. Podkreślił wagę społecznego zaangażowania, apelując do mieszkańców, kibiców i sportowców o przekazywanie pamiątek związanych z białostockim sportem. Muzeum ma z kolei zbierać te cenne fragmenty historii.

OSOBISTY WKŁAD W HISTORIĘ

Wojciech Nowicki, obecny na konferencji, ofiarował do nowej galerii swoje buty treningowe, które przyniosły mu sukcesywne osiągnięcia podczas zawodów. „Będzie to mała niespodzianka w gablocie z moim imieniem i nazwiskiem” – podkreślił sportowiec, ciesząc się, że może wpłynąć na rozwój białostockiego sportu.

Rodzina Truskolaskich z kolei przekazała szalik z meczu Jagiellonia Białystok – Ajax Amsterdam z Ligi Europy, który miał miejsce w sierpniu zeszłego roku, do nowo powstającej galerii. Mimo że Jagiellonia przegrała w dwumeczu, prawdopodobnie emocjonalna wartość pamiątki przyczyni się do tworzenia narracji sportowej.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Władze Białegostoku zakładają, że Galeria Białostockiego Sportu powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat, a jej przewidywany koszt wynosi około 10 milionów złotych. Marcin Koziński, któremu powierzono kierowanie projektem, zaznaczył, że trwają prace nad aktualizacją koncepcji wystawy, aby lepiej oddać współczesne sposoby narracji w muzeach.

Koziński dodał, że sportowcy, tacy jak Nowicki, który zdobył olimpijskie złoto w Tokio, oraz Natalia Bukowiecka, multimedalistka z Paryża, przyczynili się do świeżych osiągnięć białostockiego sportu. Zespoły, takie jak Jagiellonia czy football amerykański Lowlanders, również odznaczyły się ostatnio sukcesami, zostając mistrzami Polski.

„Chcielibyśmy przedstawić te wszystkie historie, angażując sportowców, działaczy oraz kibiców” – zakończył Koziński, podkreślając chęć wsparcia wszystkich, którzy kiedykolwiek przyczynili się do promowania białostockiego sportu.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek mogą skontaktować się z Muzeum Wojska w Białymstoku. Na stronie internetowej instytucji dostępne są szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie