Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zdecydowany sposób odpowiedziało na publikację dziennika „The Washington Times”, która zasugerowała, że wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski przestrzegał premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, przed przyjazdem do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Wiceszef resortu zamieścił w internecie oświadczenie, w którym domaga się wskazania źródła cytowanej informacji.
FALE OSKARŻEŃ
W artykule „The Washington Times” pojawiła się informacja, że Bartoszewski stwierdził, iż Netanjahu ryzykuje aresztowanie w związku z nakazem wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny, jeśli weźmie udział w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Wiceminister kategorycznie zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek miał wygłaszać tego rodzaju komentarze. W swoim oświadczeniu podkreślił, że oczekuje na wskazanie źródła dla przypisanych mu słów, podkreślając, że coś takiego nigdy nie miało miejsca.
EDDIE MAY IN THE SPOTLIGHT
Jak odnosi się do tego sytuacji Bartoszewski? „Pan May twierdzi, że w 'ubiegłym tygodniu’ powiedziałem, że jeśli premier Izraela mógłby zostać zatrzymany w Auschwitz-Birkenau podczas obchodów 80-lecia wyzwolenia obozu, oczekuję, iż 'The Washington Times’ ujawni swoje źródło. Pan May go nie przytacza. Prawda jest taka, że nigdy tego nie powiedziałem” — można przeczytać w oświadczeniu MSZ.
BUDOWANIE RELACJI Z IZRAELEM
Dodatkowo, wiceminister wskazał na swoje długoterminowe wysiłki na rzecz budowy dobrych relacji polsko-izraelskich, co stoi w opozycji do oskarżeń zawartych w artykule.
W związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami, redakcja skontaktowała się z wiceministrem Władysławem Teofilem Bartoszewskim, jednak polityk PSL odesłał nas do opublikowanego na stronie ministerstwa oświadczenia.
LIST OTWARTY DO SZEFOSTWA MSZ
Clifford D. May, założyciel think tanku Foundation for the Defense of Democracies, w liście otwartym do Radosława Sikorskiego, stwierdził, że Bartoszewski rzekomo ostrzegł Netanjahu przed podróżą do Polski, sugerując, że izraelski premier mógłby być zatrzymany w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Skala przemocy na Bliskim Wschodzie, w której giną niewinni ludzie, nie jest obojętna światowej opinii publicznej.
Oburzone Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało oficjalne żądanie do „The Washington Times” o ujawnienie źródła podawanych informacji.