Dzisiaj jest 15 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Minister sprawiedliwości obiecuje działania w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary

Sprawa uprowadzenia i zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, która miała miejsce w 1992 roku, nie została zakończona, mimo formalnego umorzenia śledztwa w 2019 roku. Prokuratorzy zajmujący się tą sprawą od lat potwierdzili to podczas spotkania z dziennikarzami oraz przedstawicielami organizacji społecznych w Prokuraturze Krajowej, zaznaczając, że działania w tej sprawie są nadal prowadzone i wszystkie nowe informacje są weryfikowane.

Nieustanne poszukiwania

Elżbieta Potoczek-Bara z małopolskiego wydziału przestępczości zorganizowanej, wyjaśniła, że po umorzeniu postępowania wciąż możliwe są różne czynności śledcze. „Jeżeli nadejdą nowe dowody, które mogą wskazać na potencjalnych sprawców, śledztwo zostanie wznowione. Sprawa o zabójstwo nigdy nie jest zapominana, regularnie się do niej wraca” — dodała prokurator.

Obowiązek państwa

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar podkreślił, że obowiązkiem państwa jest wyjaśnienie okoliczności przestępstw przeciwko życiu, zgodnie z artykułem 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zapowiedział, że podejmowane będą wszelkie możliwe działania w celu rozjaśnienia sprawy Ziętary, w tym współpraca z odpowiednimi służbami i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych.

W kontekście przeszłości

Na piątkowym spotkaniu odniesiono się także do apelu Rady Polskich Mediów o wznowienie śledztwa. Bodnar stwierdził, że kwestia zaginięcia Jarosława Ziętary nigdy nie została w pełni wyjaśniona. Dziennikarz „Gazety Poznańskiej” zniknął 1 września 1992 roku, tuż po wyjściu z domu do pracy. Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo w 1993 roku, a od 2011 roku temat ten badany jest w kontekście zabójstwa. Formalne umorzenie nastąpiło w 2019 roku.

Nowe okoliczności w sprawie

W 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił znanego biznesmena i byłego senatora Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa Ziętary. Wyrok potwierdził sąd apelacyjny w styczniu 2024 roku. Gawronik skomentował, że trudno jest zachować honor w obliczu zarzutów, które jego zdaniem są bezpodstawne. Prokurator Piotr Kosmaty, który złożył kasację do Sądu Najwyższego, ma nadzieję, że sprawa będzie miała dalszy bieg i uda się przeprowadzić nowe dowody.

Trwały ślad po Ziętarze

W 2016 roku w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Jarosława Ziętarę, a decyzją prezydenta RP w 2022 roku dziennikarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla niezależnego dziennikarstwa. Pamięć o nim wciąż jest żywa, a sprawa jego zniknięcia przypomina o potrzebie ciągłego dążenia do prawdy.

Źródło/foto: Onet.pl Radek Pietruszka / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie