W liście skierowanym do uczestników konferencji „Młodzi na rynku pracy” Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, podkreśliła, że zmiany pokoleniowe mogą wpłynąć na polską kulturę pracy. „Bądźcie roszczeniowi, żądajcie umów o pracę, nie przenoście pracy do domu!” – zaapelowała minister.
Konferencja w Senacie
W wydarzeniu, które miało miejsce w środę w Senacie, uczestniczyli między innymi wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, minister ds. równości Katarzyna Kotula, wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz oraz główny inspektor pracy Marcin Stanecki.
List od Dziemianowicz-Bąk odczytała dyrektor Departamentu Rynku Pracy MRPiPS, Ewa Flaszyńska. Minister zauważyła, że młodsze pokolenie, dorastające w dobie nowoczesnych technologii, tworzy nową rzeczywistość zawodową, stawiając czoła tradycjom swoich rodziców. Dla nich praca nie jest celem samym w sobie, lecz narzędziem do realizacji innych ambicji.
„Młodzi ludzie cenią swój dobrostan psychiczny i społeczne relacje. Zdrowy styl życia oraz równowaga między pracą a życiem osobistym są dla nich często ważniejsze niż wynagrodzenie” – podkreśliła minister.
Roszczeniowość czy prawo do ochrony?
Dziemianowicz-Bąk dodała, że choć młodzi mają swoje oczekiwania, to są one czasami niesprawiedliwie odbierane jako roszczeniowość. „Jeśli roszczeniowość polega na oczekiwaniach dotyczących przestrzegania praw pracowniczych, to zachęcam was do walki o nie. Pilnujcie swoich praw i nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny” – zaznaczyła minister.
Minister ds. równości, Katarzyna Kotula, zwróciła uwagę na problem dyskryminacji, mobbingu i molestowania seksualnego w pracy, zauważając, że wiele z tych sytuacji wynika z braku wiedzy o prawach pracowników. „Konieczne jest, aby pracodawcy wprowadzali zrozumiałe i skuteczne polityki antydyskryminacyjne, co przekłada się na zdrowie psychiczne pracowników” – dodała.
Rola edukacji w prawach pracowniczych
Wiceminister edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz, podkreśliła, jak ważną rolę odgrywa edukacja w kwestii praw pracowniczych. Stwierdziła, że szkoły powinny przygotowywać młodych ludzi do życia na rynku pracy, a kontrola kuratoriów oświaty ma na celu zbadanie aktualnego stanu szkolnictwa branżowego i wskazanie potrzeb reform.
Główny inspektor pracy, Marcin Stanecki, przypomniał, że wielu młodych pracowników nie jest świadomych swoich praw. „W Polsce co dwa dni zdarza się śmiertelny wypadek w pracy” – podkreślił, dodając, że młodzież często spotyka się z negatywnymi komentarzami ze strony przełożonych, co wpływa na ich psychikę.
Wykorzystywanie młodych pracowników
Oliwia Kotowska, wiceprezeska stowarzyszenia Precedens, zwróciła uwagę na problem wykorzystywania młodych ludzi w ich pierwszych zatrudnieniach. Przytoczyła wyniki badania, które pokazuje, że mimo iż 58 proc. młodych ludzi utrzymuje, że zna swoje prawa, to 55 proc. z nich pracowało „na czarno”, a 50 proc. doświadczyło problemów z wypłatą wynagrodzenia. Co więcej, 40 proc. osób nie planuje przynależności do związków zawodowych.
Na konferencji zaprezentowano również film w reżyserii Alicji Juszkiewicz, zawierający wypowiedzi młodych pracowników na temat ich doświadczeń w pierwszych pracach. Wzbudził on wiele emocji i przemyśleń, rzucając nowe światło na wyzwania, z jakimi borykają się młodzi na rynku pracy.