Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mimo postępu medycyny średnia długość życia spada

W Europie, od wielu lat, można zauważyć wydłużającą się średnią długość życia, jednak od 2011 roku ten pozytywny trend zaczyna hamować, a w niektórych krajach nawet następuje regres. Nowe badania wskazują, że na spowolnienie mają wpływ nie tylko repercussions pandemii COVID-19, ale także zmieniające się zagrożenia zdrowotne oraz nasza własna postawa wobec zdrowia.

Analiza średniej długości życia w Europie

Badanie „Global Burden of Disease 2021”, jedno z najbardziej szczegółowych badań dotyczących chorób w 160 krajach, ujawnia niepokojące zjawiska w kontekście oczekiwanej długości życia w Europie w latach 1990-2021. Dane pokazują, że w latach 1990-2011 długość życia rosła, jednak od 2019 roku nastąpił wyraźny zwrot. Naukowcy zwracają uwagę, że pandemia koronawirusa to tylko jeden z wielu czynników, które przyczyniły się do tego stanu rzeczy.

Głównym celem badania było zrozumienie przyczyn spowolnienia wzrostu długości życia w Europie, które zaczęło się już w 2011 roku. Badacze starali się określić, dlaczego niektóre państwa radzą sobie lepiej w tym zakresie niż inne.

Różnice między krajami

Do analizy wykorzystano dane z 16 krajów, w tym Belgii, Danii, Niemiec i Włoch. Badania wykazały, że zmiany w oczekiwanej długości życia można podzielić na trzy okresy. Pomocne były tutaj szczegółowe analizy przyczyn zgonów i czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, palenie papierosów, niezdrowa dieta i otyłość.

Naukowcy zgromadzili dane dotyczące wskaźników umieralności w zależności od wieku oraz płci, co pozwoliło na identyfikację najważniejszych czynników wpływających na długość życia w badanych krajach.

Wpływ stylu życia na długość życia

Kluczową przyczyną spowolnienia wzrostu długości życia w latach 2011-2019 okazał się mniejszy spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i nowotworów, co może być wynikiem niezdrowego stylu życia. Dlatego naukowcy zauważają, iż wiele z czynników ryzyka, jak otyłość czy złe nawyki żywieniowe, nie tylko się nie zmniejszyło, ale wręcz wzrosło po 2011 roku.

Mimo że postęp w medycynie poczynił znaczne osiągnięcia w zakresie leczenia chorób układu krążenia i nowotworów, skutki niewłaściwego stylu życia wciąż pozostają poważnym wyzwaniem. Jak podkreśla główny autor badania, Nicholas Steel: „Lepsze leczenie nie wystarczy, aby zrównoważyć negatywne skutki otyłości i złej diety”.

Rola polityki zdrowotnej

Niektóre kraje, jak Norwegia, Islandia czy Szwecja, nadal zwiększały średnią długość życia po 2011 roku, co można przypisać skuteczniejszej polityce zdrowotnej i działaniach prewencyjnych. Fakt, że wiele młodszych osób umiera w wyniku czynników związanych z niezdrowym stylem życia, podkreśla potrzebę działań edukacyjnych i promujących zdrowie.

Ostatecznie, badanie to dostarcza cennych informacji o przyczynach zmian w średniej długości życia w Europie. Odpowiednie działania w zakresie prewencji chorób układu krążenia i nowotworów, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna powinny stać się priorytetami w polityce zdrowotnej, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń.

Pamiętajmy, że inwestycje w zdrowie mogą się opłacić, a każdy krok w kierunku zdrowszego stylu życia może przyczynić się do wydłużenia naszej egzystencji i jakości życia.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie