Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Mieszkanka Sądecczyzny padła ofiarą oszustwa na BLIKa, myśląc, że pomaga znajomej

Mimo licznych ostrzeżeń o zagrożeniach związanych z oszustwami internetowymi, wciąż pojawiają się przypadki wyłudzeń pieniędzy metodą „na BLIKa”. Ostatnio mieszkańka powiatu nowosądeckiego, przekonana, że płaci za zamówienie swojej koleżanki, straciła aż 1800 zł. Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność oraz dokładne sprawdzanie, komu przekazujemy kody BLIK.

OSZUSTWO NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

W ubiegłym tygodniu do Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju zgłosiła się ofiara oszustów, która relacjonowała, że została oszukana przez osoby podszywające się pod jej znajomą. W komunikatorze internetowym otrzymała wiadomość z konta na portalu społecznościowym tejże znajomej z prośbą o przesłanie dwóch kodów BLIK na łączną kwotę 1800 zł, rzekomo potrzebnych na opłacenie zamówienia. Bez chwili zastanowienia, kobieta wygenerowała kody i zatwierdziła transakcje.

JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ?

Rzeczywistość brutalnie uświadomiła ją, kiedy skontaktowała się z koleżanką, która nie miała pojęcia o żadnym zamówieniu. Okazało się, że osoby, które wyłudziły pieniądze, przejęły konto jej znajomej w sieci, a następnie wysłały wiadomość z prośbą o kody. Po ich uzyskaniu, natychmiast wypłacili gotówkę w bankomatach w różnych miejscowościach województwa mazowieckiego. Policjanci już pracują nad wyjaśnieniem tej sprawy, a tym samym przypominają, że transakcji dokonanej za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć.

SKUTECZNE METODY OCHRONY

Aby ustrzec się przed oszustami, warto przestrzegać kilku zasad: zawsze weryfikujmy tożsamość nadawcy, kontaktując się z nim bezpośrednio. Zdecydowanie nie należy udostępniać wygenerowanych kodów nikomu, a przed ich zatwierdzeniem warto poświęcić chwilę na dokładną kontrolę danych transakcji. Pamiętajmy również o szczególnej ochronie naszego PIN-u do aplikacji mobilnej banku oraz o dobrym zabezpieczeniu kont społecznościowych, na przykład dzięki dwuskładnikowemu uwierzytelnieniu. I na koniec – zawsze wylogowujmy się po zakończonej sesji w sieci, to mały gest, a może uratować nas przed dużymi stratami.

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie