Policjanci z Komisariatu I Policji w Zabrzu dokonali zatrzymania 17-letniego chłopca, który, umieszczając obraźliwe napisy, publicznie nawoływał do popełnienia przestępstwa wobec grupy ludzi z uwagi na ich przynależność etniczną oraz rasową. Młody mieszkaniec Zabrza stanie również przed zarzutem zniszczenia mienia. Po postawieniu mu zarzutów, na wniosek śledczych, wobec podejrzanego wprowadzono środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.
Utrwalone Przestępstwa
W poniedziałek funkcjonariusze Komisariatu I w Zabrzu zatrzymali 17-latka, który zniszczył mienie na budynkach przy ulicach Buchenwaldczyków i Sienkiewicza, a także na obiekcie Szkoły Podstawowej numer 43. Policja ustaliła, że do naniesienia wulgarnych treści doszło w dniach od 5 do 7 października, a działania operacyjne zabrzańskich detektywów umożliwiły szybkie ujęcie sprawcy.
Konsekwencje Prawne
Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności, sprawa trafiła do prokuratury. Młody mężczyzna może odpowiadać za czyny zgodnie z artykułem 255 § 2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do trzech lat. Dodatkowo, wartość szkód wyrządzonych przez młodzieńca została wstępnie oszacowana na ponad 15 tysięcy złotych.
Przestępstwa Motywowane Nienawiścią
Przestępstwo, którego się dopuścił, ma swoje źródło w uprzedzeniach, które w Polsce są surowo zabronione. Takie czyny są popełniane z powodu cech, które odróżniają ofiarę od reszty społeczeństwa – jak kolor skóry, pochodzenie, wyznanie czy kultura. Ofiary tego rodzaju działań są selekcjonowane wyłącznie na podstawie tych cech.
Przykłady przestępstw motywowanych nienawiścią obejmują przemoc fizyczną, groźby, znieważenia oraz zniszczenia. Publiczność na różnych poziomach, od graffiti po symbole, są także częstym przejawem wrogości wobec mniejszości oraz cudzoziemców. Takie treści mogą pojawiać się w przestrzeni publicznej oraz w Internecie.
Prawna Odpowiedzialność
W Polsce przestępstwa z nienawiści są ścigane z urzędu, co oznacza, że Policja oraz prokuratura mają obowiązek interweniować, gdy dowiedzą się o takim zdarzeniu, niezależnie od zgłoszenia przez ofiarę. Przemoc, groźby, publiczne naruszenia nietykalności cielesnej oraz nawoływania do nienawiści z powodu rasy, pochodzenia lub religii są w Kodeksie karnym traktowane w sposób szczególny.
Źródło: Polska Policja