Napięcie w Ameryce Północnej: Meksyk odmawia przyjęcia deportowanych migrantów z Gwatemali
W piątek amerykańskie samoloty przetransportowały około 160 gwatemalskich migrantów z USA do ich ojczyzny, lecz planowany lot transportowy C-17 do Meksyku został odwołany. Władze meksykańskie nie wyraziły zgody na przyjęcie samolotu, co potwierdzili przedstawiciele obu krajów. Jak wynika z informacji podanych przez stację NBC News, powód decyzji pozostaje nieznany.
Stan wyjątkowy i militarny zapał Trumpa
Po objęciu urzędowania 20 stycznia Donald Trump niezwłocznie ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, mobilizując 1,5 tysiąca żołnierzy. Prezydent określił meksykańskie kartele narkotykowe jako „zagraniczne organizacje terrorystyczne”, zmieniając jednocześnie nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską i zapowiadając wprowadzenie 25-procentowych ceł na towary pochodzące z Meksyku.
Zaskakujące jest, jak Pentagon informuje, że po raz pierwszy w historii użyto amerykańskich samolotów wojskowych do deportacji migrantów. Siły zbrojne planują w najbliższym czasie przetransportować do 5 tys. osób powracających do ich kraju.
Obawy Polonii w Stanach Zjednoczonych
Zapowiedzi Trumpa dotyczące deportacji nielegalnych imigrantów wywołały zaniepokojenie wśród Polonii amerykańskiej. Wicemarszałek MSZ Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że szacunki dotyczące potencjalnej deportacji Polaków w USA mogą obejmować nawet 30 tys. osób. Konsul generalny RP w Nowym Jorku, Mateusz Sakowicz, dodał, że zjawisko to nie ma charakteru masowego, jednak wzbudza obawy wśród polskiej społeczności.
Źródło/foto: Interia