Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Medale z Paryża: cztery miesiące później wyglądają zupełnie inaczej

Krytyka jakości medali zdobytych na igrzyskach olimpijskich w Paryżu narasta. Przez cztery miesiące po zakończeniu tego sportowego wydarzenia, dwaj francuscy pływacy ujawnili zdjęcia swoich krążków, z których zaczęła schodzić wierzchnia warstwa. Już wcześniej podobne zastrzeżenia zgłaszali amerykańscy i brytyjscy sportowcy. Skateboardzista Nyjah Huston opisał swój medal, stwierdzając: „Wydaje się jakby wrócił z wojny.”

Wielkie zaniepokojenie w świecie sportu

Chociaż mając na uwadze te igrzyska, świat sportowy zaczyna powoli zapominać, zdobyte na nich medale miały zostać symbolem pięknych wspomnień. Niestety, francuscy pływacy, członkowie brązowej sztafety 4×100 m stylem zmiennym – Clement Secchi oraz Yohann Ndoye Brouard – nie mogli zbyt długo cieszyć się z sukcesu, ponieważ ich medale szybko zaczęły się niszczyć. Obaj sportowcy opublikowali w mediach społecznościowych swoje niezadowolenie.

Yohann Ndoye Brouard, w tonie ironii, napisał: „Nie, to nie medal z 1924 roku.” W ten sposób skomentował zdjęcie swojego krążka.

Nie tylko francuskie zastrzeżenia

Przyczyny obaw dotyczących medali zauważył też Nyjah Huston, który zdobył brąz w konkurencji skateboardingu. Tuż po zakończeniu igrzysk stwierdził, że jego medal wygląda jakby przeszedł przez piekło wojny. W podobnym tonie wypowiedziała się brytyjska skoczkinia, Yasmin Harper, która wraz ze Scarlett Mew Jensen zdobyła brązowy medal w skoku synchronicznym z trampoliny trzy metrowej.

Projekt medali olimpijskich

Medale olimpijskie w Paryżu zaprojektowane zostały przez renomowany francuski dom jubilerski Chaumet. Na ich awersie znajduje się napis „Paris 2024”, a na rewersie przedstawiona jest starożytna grecka bogini zwycięstwa, Nike. Każdy krążek zawiera również fragment Wieży Eiffla, ważący 18 g, a Mennica Paryska wyprodukowała 5084 medale – z czego około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Uszkodzone medale są systematycznie wymieniane i grawerowane w taki sam sposób.

Cała sytuacja jest o tyle niepokojąca, że medale, które miały być symbolem sukcesu i ciężkiej pracy sportowców, po krótkim czasie zaczynają wyglądać, jakby miały za sobą znacznie więcej niż tylko sportowe zmagania.

Źródło/foto: Polsat News

X/Yohann Ndoye Brouard
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie