Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ogłosił w środę, że wybory na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 18 maja. – Pragnę, aby ten proces był przejrzysty i dawał każdemu równe szanse – podkreślił, nawiązując do nadchodzącej kampanii przedwyborczej, która zacznie się po publikacji odpowiedniego postanowienia. Hołownia zwrócił również uwagę na inne ważne daty, choć zaznaczył, że są one jeszcze wstępne.
Wyborcze daty i zapowiedzi
Wcześniej, w wywiadzie udzielonym dziennikarzom, marszałek wyraził przekonanie, że „oczywistym jest, że nikt nie powinien organizować wyborów w trakcie majówki”. – Byłoby to całkowicie absurdalne i wbrew zasadom demokracji – dodał. Hołownia zapowiedział również, że zamierza porozmawiać na ten temat z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwestrem Marciniakiem.
Podczas środowej konferencji padła informacja o kluczowych terminach związanych z wyborami. – Do 24 marca możliwe będzie zgłoszenie utworzenia komitetu wyborczego, do 31 marca powinny zostać powołane Okręgowe Komisje Wyborcze, a do 4 kwietnia będzie ścisły termin na zgłaszanie kandydatów – mówił Hołownia, podkreślając, że te daty są na razie jeszcze robocze.
Pierwsze kandydatury i kampania
To, co zaczyna się już formować, to lista kandydatów do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Wśród osób, które wyraziły chęć startu, znajdują się: prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, popierany przez PiS, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wicemarszałkini Senatu oraz kandydatka Lewicy Magdalena Biejat, poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji, poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
Realna kampania wyborcza ruszy formalnie dopiero po publikacji w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka o zarządzeniu wyborów.