Pogrzeb Mariana Turskiego zaplanowano na niedzielę, 23 lutego. Uznawany za wybitnego historyka, dziennikarza oraz byłego więźnia Auschwitz, Turski znajdzie ostatni spoczynek na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się również spotkanie wspomnieniowe na jego cześć. Turski, który doświadczył tragicznych wydarzeń XX wieku, zmarł we wtorek w wieku 98 lat, a jego słynne przesłanie brzmi: „Nie bądź obojętny”.
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 lutego o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej 49/51. Po ceremonii na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spotkanie wspomnieniowe.
WYBITNA POSTAĆ
Marian Turski był pomysłodawcą, współtwórcą i przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ponadto należał do wielu organizacji, w tym był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, a także członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Urodził się 26 czerwca 1926 roku w Druskiennikach, w rodzinie polskich Żydów, jako Mosze Turbowicz. Po wybuchu II wojny światowej trafił do getta łódzkiego, a w 1944 roku do Auschwitz, gdzie zginęli jego ojciec i brat. W styczniu 1945 roku przeżył marsz śmierci do Buchenwaldu, a następnie w kwietniu dotarł do Theresienstadt, gdzie doczekał się wyzwolenia, będąc chorym na tyfus.
APEL O NIEOBOJĘTNOŚĆ
Marian Turski, będący przez wiele lat redaktorem tygodnika „Polityka”, był nazywany „sumieniem współczesnego świata”. Jego słowa wygłoszone podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 roku obiegły świat. Turski, powołując się na przyjaciela Romana Kenta, zasugerował wprowadzenie jedenastego przykazania: „Nie bądź obojętny”. Apelował do słuchaczy, by nie reagowali obojętnie na kłamstwa historyczne oraz dyskryminację jakichkolwiek mniejszości.
W swoich późniejszych wypowiedziach, zwłaszcza m.in. z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Turski odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę, pytając: „Czy mogę milczeć, gdy dzisiaj armia rosyjska dokonuje agresji na sąsiada?”.
ODZNACZENIA I NAGRODY
Marian Turski był laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Towarzystwo Jana Karskiego złożyło w nocy z wtorku na środę wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne przyznanie Turskiemu Orderu Orła Białego.
Marian Turski pozostanie w pamięci jako nie tylko świadek i uczestnik tragicznych wydarzeń, ale także jako wybitny przedstawiciel walki o prawdę historyczną oraz broniący wartość podstawowych w obliczu współczesnych wyzwań społecznych i politycznych.
Źródło/foto: Interia