Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Marcin Romanowski z pytaniami do Donalda Tuska w sprawie WOŚP

Marcin Romanowski, mimo że znalazł schronienie na Węgrzech i uzyskał azyl polityczny, nie rezygnuje z aktywności w polskiej polityce. W ostatnich dniach skierował do premiera Donalda Tuska szereg pytań dotyczących różnych kwestii, takich jak działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, rozwój technologii fotowoltaicznych, finansowanie straży pożarnych oraz budowę dróg na poziomie samorządowym. W tym samym czasie minister sprawiedliwości Adam Bodnar postanowił zasięgnąć informacji od swojego węgierskiego odpowiednika na temat postępu w sprawie ewentualnego przekazania Romanowskiego do Polski.

PROBLEMY PRAWNE I POLITYCZNE

Były wiceminister sprawiedliwości oraz poseł PiS jest objęty europejskim nakazem aresztowania w sprawie oszustw dotyczących Funduszu Sprawiedliwości. Od końca grudnia 2024 roku Romanowski przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl. Choć zrzekł się wynagrodzenia poselskiego, jego zamysł to kontynuacja działań na rzecz społeczeństwa.

Na początku grudnia poseł skierował do Tuska interpelacje dotyczące m.in. „środków publicznych przekazanych dla Fundacji WOŚP w latach 2024-2025” oraz „finansowania inwestycji w fotowoltaikę dla gospodarstw i firm”. Interesuje się także wsparciem dla ochotniczych straży pożarnych oraz Funduszem Dróg Samorządowych, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne w województwie lubelskim.

Na odpowiedź na interpelację poselską rząd ma 21 dni, a w uzasadnionych przypadkach termin może zostać przedłużony. Do chwili publikacji tego artykułu nie było żadnej reakcji ze strony Kancelarii Premiera na zapytania Romanowskiego.

ŚLEDZTWO I OSKARŻENIA

W dniu 10 stycznia prokurator generalny Adam Bodnar wystosował pismo do węgierskiego ministra sprawiedliwości, pytając o status sprawy mającej na celu przekazanie Romanowskiego do Polski w ramach procedury ENA.

Marcin Romanowski jest podejrzewany o szereg przestępstw związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Zarzuty obejmują m.in. manipulowanie pracownikami w celu wskazania beneficjentów dotacji, a także zlecanie poprawiania błędnych ofert przed ich złożeniem. Ponadto, polityk ma być odpowiedzialny za przywłaszczenie ponad 107 milionów złotych oraz usiłowanie przywłaszczenia kolejnych 58 milionów.

9 grudnia 2024 roku Sąd Rejonowy w Warszawie Mokotowie orzekł trzy miesiące aresztu dla Romanowskiego, który nie stawił się na rozprawie. Po wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 19 grudnia polityk otrzymał azyl na Węgrzech, co doprowadziło do wydania czerwonej noty przez Interpol.

NAPIęcia POLSKO-WĘGIERSKIE

Przyznanie Romanowskiemu azylu wywołało napięcia w relacjach polsko-węgierskich. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Węgier, wręczając mu notę protestacyjną. W odpowiedzi na te działania, polski ambasador na Węgrzech został wezwany na konsultacje. W pierwszych dniach stycznia ministerstwo zapowiedziało, że ambasador Węgier nie weźmie udziału w inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, która miała miejsce w Warszawie.

Bodnar podkreślał, że mimo przyznania azylu, procedura Europejskiego Nakazu Aresztowania będzie kontynuowana, a prokuratura podejmie wszystkie dostępne działania w tej sprawie.

W grudniu Romanowski twierdził, że „swoją misję nad Dunajem” postrzega jako walkę z bezprawiem i działanie na rzecz obalenia „szkodliwego reżimu” w Polsce.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie