Słubiccy policjanci we współpracy z ratownikami medycznymi, przedstawicielami innych służb oraz uczniami klas o profilach policyjnych zorganizowali wydarzenie podnoszące świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Akcja miała na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w ramach inicjatywy „UCZYMY RATOWAĆ”.
Znaczenie Pierwszej Pomocy
Wszyscy zdają sobie sprawę, że nagłe zatrzymanie krążenia to poważny stan, w którym serce nie funkcjonuje prawidłowo, co prowadzi do niedotlenienia i uszkodzeń wielu narządów, w tym niezwykle wrażliwego mózgu. Osoba bez szybkiej interwencji może umrzeć, a nawet opóźniona pomoc prowadzi do poważnych i nieodwracalnych zmian neurologicznych. Czas reakcji często wynosi zaledwie kilka lub kilkanaście minut, co czyni natychmiastową pomoc kluczową dla ratowania życia.
Pojedynek z Czasem w Rzepinie
W czwartek, 24 października, hala widowiskowo-sportowa w Zespole Szkół w Rzepinie przekształciła się w ogromną salę do reanimacji. Przez pół godziny około tysiąca uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, pod okiem ratowników medycznych, policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz strażaków, wykonywało ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy powtarzali trzy cykle, wykonując 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz dwa wdechy.
Moc Edukacji
Jak podkreślili organizatorzy, celem tej akcji jest zwiększenie umiejętności i wiedzy dotyczącej zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca przed przybyciem karetki. Prawidłowe wykonanie masażu serca może zwiększyć szansę przeżycia nawet o 50 procent. Według Europejskiej Rady Resuscytacji, rocznie 100 tysięcy osób mogłoby uniknąć śmierci dzięki natychmiastowej interwencji.
Wydarzenie w Rzepinie było częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które w tym samym czasie odbywało się w wielu miejscach w Polsce, w ramach Programu Edukacyjnego „Uczymy Ratować”. Edukacja z zakresu pierwszej pomocy jest kluczowym elementem budowania społeczeństwa świadomego zagrożeń i umiejącego skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.
W takich chwilach widzimy, jak ważna jest współpraca różnych służb oraz zaangażowanie młodzieży w naukę ratowania życia. W końcu każda sekunda może zadecydować o przyszłości drugiego człowieka.
Źródło: Polska Policja