Lotnisko Chopina w Warszawie osiągnęło w 2024 roku niewiarygodny wynik, obsługując 21,3 miliona pasażerów. Takie informacje podał port lotniczy w oficjalnym komunikacie. Wśród najpopularniejszych kierunków podróży znalazły się Londyn, Paryż, Amsterdam i Frankfurt. „Lotnisko Chopina to brama do świata” – zauważył Andrzej Ilków, prezes zarządu Polskiej Grupy Lotniczej PPL.
Rekordowe wyniki i najchętniej wybierane trasy
W minionym roku warszawskie lotnisko odnotowało najwyższy poziom podróży, z czego 19,7 miliona pasażerów skorzystało z tras międzynarodowych. Aż 14 milionów z nich podróżowało w obrębie strefy Schengen. Wśród regularnych połączeń w czołowej piątce znalazły się Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt oraz Bruksela. W sektorze czarterów przodowała Antalya, a tuż za nią plasowały się Marsa Alam, Hurghada, Sharm El Sheikh oraz Rodos. Najczęściej wybieranymi przewoźnikami w 2024 roku byli: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Ryanair.
Najlepsze miesiące i dni obsługi
Sierpień okazał się najdynamiczniejszym miesiącem, z wynikiem 2,2 miliona pasażerów, podczas gdy styczeń przyniósł najmniejszą liczbę – 1,4 miliona. 29 grudnia był najlepszym dniem grudnia, kiedy to obsłużono ponad 60 tysięcy pasażerów, natomiast 2 sierpnia ustanowił rekord całego roku, z ponad 78 tysiącami odprawionych osób.
Nowe kierunki i nadchodzące zmiany
Nowe połączenia, takie jak uruchomiona latem 2024 roku trasa do Addis Abeby oraz przywracana przez PLL LOT Lizbona, stwarzają nowe możliwości dla pasażerów. Marcin Danił, członek zarządu PPL ds. sprzedaży i finansów, podkreślił, że mimo wyzwań związanych z przepustowością, rok 2025 zapowiada się bardzo obiecująco.
W 2024 roku wprowadzono liczne innowacje, takie jak ekspresowy paszport, darmowy Fast Track dla seniorów powyżej 70. roku życia, pokój wyciszenia oraz dodatkowe źródełka wody pitnej, których liczba wzrosła do dziesięciu. W 2025 roku planowane są dalsze usprawnienia, w tym skanery 3D dla bagaży podręcznych oraz opcja self-boardingu.
Przyszłość Lotniska Chopina
Rok 2025 przyniesie kolejne wyzwania dla lotniska, które, jak zapowiedział Andrzej Ilków, może stracić część swojej przepustowości. W związku z tym planowane są rozbudowy i zmiany, które mają na celu optymalizację obecnej infrastruktury i zwiększenie jej efektywności. W perspektywie do 2030 roku port lotniczy ma szansę obsługiwać nawet 30 milionów pasażerów rocznie.
Warto śledzić rozwój Lotniska Chopina, które z każdym rokiem otwiera się coraz szerzej na świat, dostosowując się do rosnących wymagań podróżnych oraz wprowadzając innowacje, które znacznie ułatwią podróżowanie w przyszłości.
Źródło/foto: Polsat News