Na Litwie obserwuje się spadek liczby cudzoziemców, co jest wynikiem zaostrzenia przepisów migracyjnych. W efekcie zmniejszyła się liczba Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, a migranci z Azji Centralnej i Kaukazu napotykają trudności w uzyskaniu zezwoleń na pracę. Kraj ten znajduje się w czołówce najszybciej wyludniających się państw na świecie; obecnie jego populacja wynosi 2,8 miliona, z czego ponad 20 proc. stanowią osoby w wieku emerytalnym.
SPADA LICZBA CUDZOZIEMCÓW
Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w ciągu ostatniego roku liczba obywateli Rosji na Litwie zmniejszyła się z 15 888 do 15 105, Białorusinów z 62 167 do 59 399, a Ukraińców z 86 353 do 68 166. Mimo to, obywatele Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu wciąż przybywają do kraju. Zatwierdzone wnioski o wydanie zezwoleń na pracę także zaczynają maleć – z 1750 w styczniu do 904 w październiku.
UNIEWAŻNIENIE ZEZWOLENIA I KONTROLE
W 2023 roku unieważniono 24,3 tys. zezwoleń na pobyt czasowy – to o 13,6 tys. więcej niż w poprzednim roku. Kontrole przeprowadzone przez Departament Migracji wykazały nieprawidłowości, co skutkowało unieważnieniem ponad 24 tys. zezwoleń i sporządzeniem 6 tys. zawiadomień o wykroczeniach administracyjnych. Najwięcej uchybień dotyczyło nielegalnego pobytu oraz błędnego wskazywania miejsca zamieszkania.
DEMOGRAFICZNE WYZWAIA
Na 1 grudnia br. na Litwie mieszka 213 338 cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt, przy czym większość z nich uzyskała je na podstawie zatrudnienia. Od momentu uzyskania niepodległości w 1990 roku, populacja kraju zmalała o ponad 800 tys. mieszkańców. Zgodnie z danymi z ostatniego spisu z 2021 roku, Litwini stanowią 84,6 proc. ludności, a największą mniejszość narodową tworzą Polacy, ich liczba wynosi 183,4 tys.
EMIGRACJA I SPADAJĄCA LICZBA URODZEŃ
Jak zauważa ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, Joanna Hyndle-Hussein, proces depopulacji Litwy oraz starzenia się społeczeństwa jest efektem ciągłej emigracji do krajów zachodnich oraz niskiej liczby urodzeń – rocznie rodzi się jedynie około 22 tys. dzieci, a liczba zgonów wynosi około 40 tys. Co więcej, do tej pory państwo nie wprowadziło skutecznej polityki przeciwdziałającej depopulacji, a rodziny skarżą się na brak atrakcyjnych zachęt do pozostania w kraju oraz niewystarczające wsparcie dla repatriantów.
Ostatnie lata przyniosły nadzieję na zmianę sytuacji dzięki napływowi migrantów zarobkowych spoza UE. Wzrost liczby Ukraińców, Białorusinów oraz przybyszów z Azji Centralnej dał nadzieję na poprawę, jednak zaostrzenie przepisów migracyjnych znacznie ograniczyło przybyszów do Litwy.
Źródło/foto: Interia