Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kto stanie do walki o fotel prezydenta w wyborach 2025? Analiza potencjalnych kandydatów

Szymon Hołownia w środę poinformuje o terminie wyborów prezydenckich, które formalnie zostaną ogłoszone na 15 stycznia. Tego dnia rozpocznie się kampania wyborcza. Wśród osób, które już wyraziły chęć ubiegania się o urząd prezydenta, znajdują się Magdalena Biejat z Lewicy, Karol Nawrocki wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Na liście potencjalnych kandydatów jest również kilka osób związanych z ugrupowaniami, które nie są reprezentowane w parlamencie.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w wyścigu o prezydenturę

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, po swoim sukcesie w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, reprezentuje największą frakcję parlamentarną wspierającą rząd. W przeciwnym obozie, Prawo i Sprawiedliwość stawia na Karola Nawrockiego, prezesa IPN, określanego jako kandydat „obywatelski”.

Nowa Lewica i Szymon Hołownia na horyzoncie

Magdalena Biejat, obecna wicemarszałkini Senatu, zamierza wystartować jako przedstawicielka Nowej Lewicy. Swoją kandydaturę ogłosił także Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, który ma wsparcie Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chociaż z niepełnym optymizmem, wyborcy czekają na konkretne ruchy z jego strony.

Kandydaci spoza głównych partii

Konfederacja jako pierwsza z dużych ugrupowań przedstawia swojego kandydata. Lider partii Nowa Nadzieja, Sławomir Mentzen, wkracza do walki o fotel prezydencki. Z kolei Wolni Republikanie ogłosili, że ich reprezentantem będzie poseł Marek Jakubiak, który w Sejmie zasiadał z listy Prawa i Sprawiedliwości. Na polu pojawiają się również lider partii Razem, Adrian Zandberg, oraz inni mniej znani, aczkolwiek chętni do rywalizacji.

Pojawienie się nowych twarzy

O swoje miejsce w wyścigu walczyć będą także lider Ruchu Naprawy Polski, Romuald Starosielec oraz Maciej Maciak z „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”. Na horyzoncie mamy także Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, który pojawia się jako kandydat niezależny. Nie zapominajmy również o dr Katarzynie Cichos, wykładowczyni z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Bezpartyjni Samorządowcy i inne niespodzianki

Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili, że ich kandydatem na prezydenta będzie Marek Woch, przewodniczący tego ruchu. Na liście potencjalnych kandydatów znajduje się też nazwisko Krzysztofa Stanowskiego, dziennikarza i youtubera, oraz Waldemara Witkowskiego, senatora z Unii Pracy, który przymierza się do startu w imieniu Lewicy.

Jak widać, w wyścigu o prezydenturę w Polsce pojawia się wiele nowych twarzy i sporo zaskakujących wyborów. Warto obserwować, jak rozwinie się sytuacja w nadchodzących tygodniach, bo każdy z kandydatów ma swoje wizje, które mogą wpłynąć na przyszłość kraju.

Źródło/foto: Onet.pl Dziurek / Shutterstock

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie