Ponad 13 tysięcy mieszkańców Węgorzewa oraz okolicznych miejscowości musi się wstrzymać z używaniem wody z lokalnego wodociągu do celów spożywczych. W próbkach wykryto niebezpieczne bakterie E. coli, co zmusiło sanepid do ogłoszenia alertu. O zaistniałej sytuacji mieszkańcy zostali poinformowani przez SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
PROBLEM Z JAKOŚCIĄ WODY
W środę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ogłosił, że woda z wodociągu w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie) jest zanieczyszczona mikrobiologicznie. Służby sanitarne potwierdziły obecność bakterii Escherichia coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
W czwartek odbiorcy z powiatu węgorzewskiego otrzymali ostrzeżenie, a władze zapowiedziały, że jakość wody jest monitorowana. Wodociąg Węgorzewo zaopatruje w wodę aż 26 miejscowości, w których mieszka 13 334 osób. Woda nie może być używana do picia ani do przygotowywania posiłków. Można jednak korzystać z niej w celach porządkowych.
PRZYCZYNY ZANIECZYSZCZENIA
Informacje wskazują, że prawdopodobnie przyczyną problemu była awaria wodociągu, do której doszło 15 stycznia, a która miała miejsce pod rzeką Węgorapą. Po naprawie sieci i czyszczeniu wody, w badaniach przeprowadzonych w miejscowościach Maćki, Wilkowo i Prynowo jednak nadal wykryto E. coli, co skutkowało decyzją o tymczasowym zakazie spożycia wody.
Węgorzewski Zakład Usług Komunalnych zapewnia, że odcinek wody, gdzie miała miejsce awaria, będzie intensywnie chlorowany oraz poddany płukaniu. Po wykonaniu tych działań przeprowadzone zostaną badania kontrolne, aby przywrócić bezpieczeństwo i jakość dostarczanej wody.
RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z BAKTERIAMI
Choć większość szczepów bakterii E. coli jest niegroźna i stanowi część mikroflory jelitowej, istnieją także ich odmiany zdolne do wywoływania różnorodnych infekcji, najczęściej w obrębie układu pokarmowego. Dlatego tak istotne jest unikanie spożywania zanieczyszczonej wody, aby nie narażać się na choroby.
Władze lokalne przypominają, by mieszkańcy śledzili komunikaty o zastępczych punktach poboru wody i stosowali się do zaleceń sanepidu, dbając tym samym o swoje zdrowie.
Źródło/foto: Interia