Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kryzys wodny: tysiące mieszkańców bez dostępu do czystej wody przez bakterie

Ponad 13 tysięcy mieszkańców Węgorzewa oraz okolicznych miejscowości zostało pozbawionych możliwości korzystania z wody z lokalnego wodociągu do celów konsumpcyjnych. Powodem są zanieczyszczenia, w tym obecność bakterii Escherichia coli. Informację tę przekazano mieszkańcom za pośrednictwem wiadomości SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

STAŁA CZYNNIK DLA BEZPIECZEŃSTWA

Wody z publicznego wodociągu w Węgorzewie (w województwie warmińsko-mazurskim) uznawane są za nieprzydatne do picia. Decyzję podjął w środę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na podstawie badań potwierdzających zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

W czwartek odbiorcy w powiecie węgorzewskim zostali poinformowani o sytuacji za pośrednictwem alertów SMS-owych. Wodociąg zaopatruje 26 miejscowości, w tym Węgorzewo, Kal, Maćki, Ruska Wieś i inne, co łącznie dotyczy 13 334 osób.

Woda nie może być używana do picia ani do przygotowywania posiłków, w tym mycia owoców i warzyw, ani do mycia naczyń. Choć dostępność wody do użytku porządkowego jest nadal możliwa, mieszkańcy są zobowiązani do unikania jej spożycia. Informacje na temat zastępczych punktów poboru wody są publikowane przez Zakład Usług Komunalnych w Węgorzewie.

POTENCJALNE PRZYCZYNY ZANIECZYSZCZENIA

Przyczyną obecnej sytuacji mogło być uszkodzenie wodociągu, które miało miejsce 15 stycznia pod rzeką Węgorapą, przy wjeździe z Węgorzewa w kierunku miejscowości Maćki. Po wykonaniu prac naprawczych i połączeniu sieci wodociągowej, przystąpiono do czyszczenia odcinka. Niestety, późniejsze wyniki badań wody z miejscowości Maćki, Wilkowo i Prynowo wykazały obecność bakterii E. coli, co skłoniło sanepid do ogłoszenia wody jako niezdatnej do spożycia.

W celu poprawy sytuacji wód na uszkodzonym odcinku, Węgorzewski Zakład Usług Komunalnych zobowiązał się do intensywnego chlorowania i płukania sieci. Po zakończeniu tych procesów przewidziane są kontrole jakości wody. „Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić bezpieczeństwo oraz jakość wody” – podano w komunikacie.

BAKTERIE E. COLI – ZAGROŻENIE I IMPLIKACJE

Większość szczepów bakterii Escherichia coli, znanej jako pałeczka okrężnicy, nie wywołuje chorób u ludzi i jest częścią naturalnej flory jelitowej. Mogą one jednak chronić organizm przed patogenami. Niektóre znane szczepy E. coli mogą powodować różne infekcje, w tym te związane z układem pokarmowym. Objawy, diagnostyka oraz leczenie tych infekcji to temat wart uwagi dla każdego, kto zetknie się z tym zagrożeniem.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie