Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Krytyka strategii migracyjnej premiera: eksperci oceniają działania jako niehumanitarne

Adwokatka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Maria Poszytek, stanowczo krytykuje strategię migracyjną zaproponowaną przez premiera Donalda Tuska, twierdząc, że nie tylko nie rozwiąże ona istniejącego problemu, ale może go wręcz zaostrzyć. Jej zdanie podzielają eksperci, którzy wskazują na sprzeczność tych propozycji z prawem unijnym oraz międzynarodowym.

Krytyka propozycji premiera

Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej premier zapowiedział wprowadzenie czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu, co – jak stwierdził – wynika z nadużywania tego prawa przez m.in. Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanna Machińska, wyraziła zdziwienie, że tego rodzaju propozycja ma być formalnie przedstawiona na forum Unii Europejskiej oraz Rady Europy, zaznaczając, że podważa ona międzynarodowe zobowiązania Polski.

Legalne ścieżki jako klucz do rozwiązania problemu

Maria Poszytek zwróciła uwagę, że podane przez premiera argumenty nie są wystarczające do uzasadnienia jego decyzji. „Ubieganie się o azyl to jedna z legalnych dróg wejścia do Polski” – podkreśliła. Według niej strategia Tuska nie θα rozwiąże problemu nielegalnej migracji, a wręcz przeciwnie – może przyczynić się do jego pogłębienia, uderzając nie w przemytników, lecz w ofiary kryzysu migracyjnego.

Potrzeba współpracy i realnych działań

Rafał Rogala, były szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wypowiedział się na temat tego, jak premier planuje wdrożyć swoją strategię. Podkreślił konieczność przestrzegania polskiego, europejskiego i międzynarodowego prawa, w tym Konwencji Genewskiej. Zwrócił również uwagę, że Polska potrzebuje wsparcia ze strony Unii Europejskiej oraz współpracy z krajami pochodzenia migrantów, choć przyznał, że nie ma podstaw do oczekiwania, że Białoruś podejmie jakiekolwiek krok w tym kierunku.

Humanitarny aspekt azylu

Choć Rogala przyznał, że instytucja azylu może być nadużywana, zwrócił uwagę na jej humanitarny wymiar. Podkreślił, że nie możemy zapominać o osobach poszukujących bezpieczeństwa, które korzystają z tej instytucji. W obliczu zbliżających się prac nad strategią migracyjną na lata 2025-2030, które mają być zaprezentowane na posiedzeniu Rady Ministrów 15 października, pojawia się wiele wątpliwości co do skuteczności i zgodności proponowanych rozwiązań z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Paweł Supernak
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie