Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Krytyka raportu Adama Bodnara przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego: zarzuty o brak rzetelności i nieprawdziwe informacje

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Bogdan Święczkowski, nie pozostawia suchej nitki na raporcie sporządzonym przez zespół Prokuratury Krajowej, który dotyczy śledztw przeprowadzonych w latach 2016-2023. W swojej ocenie podkreśla, że dokument ten świadczy o braku rzetelności jego autorów oraz braku znajomości zasad regulujących ustrój prokuratury. Święczkowski odniósł się także do wypowiedzi prokuratora generalnego Adama Bodnara, który przedstawił raport, a w którym zawarte są oskarżenia i nieprawdziwe stwierdzenia dotyczące jego osoby.

PROBLEM Z MOCĄ PRAWNĄ ZARZĄDZEŃ

W kontekście działania Prokuratury, prezes TK przypomniał, że z wyroku Trybunału z 22 listopada 2024 roku wynika, iż prokuratorem krajowym wciąż pozostaje Dariusz Barski. W swojej publikacji zaznaczył, że „zarządzenia wydawane przez Dariusza Korneluka jako prokuratora krajowego, w tym to z sierpnia 2024 roku dotyczące powołania zespołu, są pozbawione jakiejkolwiek mocy prawnej”. W ten sposób Szewczkowski wyraźnie kwestionuje legalność działań podejmowanych przez obecne władze prokuratury.

PRZECIWKO POMÓWIENIOM

W swoim oświadczeniu oburzenie i złość prezesa TK są bardzo wyraźne. Podkreśla on, że „treść raportu wskazuje na brak rzetelności jego twórców”. Oskarżenia zawarte w dokumentach miałyby, zdaniem Święczkowskiego, charakter nieprawdziwy i w zamyśle miałyby go pomawiać. „Wszelkie podejmowane przeze mnie decyzje, gdy pełniłem funkcję prokuratora krajowego, były dokonane zgodnie z prawem i przy ścisłej współpracy z moimi współpracownikami” — dodaje prezes.

AUDYT W PROKURATURZE

W środę Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy audyt postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy. Dotychczasowe badania obejmowały 200 z 600 spraw, w tym kontrowersyjne przypadki umorzenia dochodzenia w sprawie incydentów podczas Marszu Niepodległości oraz organizacji tzw. wyborów kopertowych. Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, odniósł się do tej sytuacji, stwierdzając, że „prokurator powinien traktować wszystkich obywateli w równy sposób”, co według niego nie miało miejsca w wielu przypadkach.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie