W minionym tygodniu dwie seniorki z Krakowa stały się ofiarami oszustów, którzy zastosowali metody „na policjanta” i „na wnuczka”. Z ich rąk wyłudzono łącznie ponad 90 tysięcy złotych. Policja ponownie apeluje o zachowanie ostrożności.
Oszuści w Nowej Hucie
12 września br. na krakowskim komisariacie zgłosiła się 72-letnia mieszkanka Nowej Huty. Kilka dni wcześniej odebrała telefon od mężczyzny podszywającego się pod policjanta, który przekazał jej informację o prowadzonych działaniach wymierzonych w grupę przestępczą. Fałszywy funkcjonariusz przekonywał seniorkę, że w celu zabezpieczenia jej oszczędności, musi je przekazać. Dodatkowo namówił ją do zaciągnięcia kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta zebrała łącznie 41 tysięcy złotych. Część tych pieniędzy przekazała osobie, która odwiedziła ją w domu, a resztę przelała oszustom w okolicach jednego z bloków. Dopiero po kilku dniach, kiedy zrozumiała, że padła ofiarą oszustów, zgłosiła sprawę policji.
Kolejna ofiara na Grzegórzkach
Na kolejne oszustwo doszło 13 września br. Tym razem do 60-latki z rejonu Grzegórzek zadzwoniła osoba, która podawała się za jej córkę. Fałszywa córka, płacząc, informowała, że spowodowała wypadek, w którym poważnie ucierpiała inna osoba i że, aby uniknąć konsekwencji, potrzebuje kaucji. Przekonana, że pomaga swojej rodzinie, seniorka przekazała nieznajomemu gotówkę w polskiej oraz zagranicznej walucie, o łącznej wartości ponad 52 tysięcy złotych. Dopiero kilka godzin później, po rozmowie z prawdziwą córką, zrozumiała, że stała się ofiarą oszustwa i powiadomiła odpowiednie służby.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
Po raz kolejny przypominamy, jak można się ustrzec przed takimi sytuacjami:
- Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli odbierasz telefon od osoby podającej się za członka rodziny, nie podejmuj pochopnych decyzji.
- Rozłącz się z rzekomym policjantem i skontaktuj się z bliską osobą, aby upewnić się, czy faktycznie potrzebuje pomocy. Wyjaśnij dzieje swojej rozmowy.
- Nigdy nie informuj przez telefon, ile pieniędzy posiadasz w domu lub na koncie.
- Nie daj się ponieść presji ze strony rozmówcy.
- Zgłoś nieudane próby wyłudzenia pieniędzy na policję. Możesz to zrobić w każdej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (pamiętaj, aby wcześniej rozłączyć aktualne połączenie).
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo finansowe zaczyna się od nas samych. Bądźmy czujni!
Źródło: Polska Policja