Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kosiniak-Kamysz krytykuje koalicjantów: „Dokonałem tego w rok, chyba jako jedyny”

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreślił, że Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wprowadza do koalicji pragmatyzm. Według niego, większa obecność PSL w rządzie sprzyjałaby współpracy między koalicjantami. W rozmowie dla sobotniego wydania „Plus Minus” zaznaczył, że w jego resorcie możliwe jest skuteczne rozliczanie działań Prawa i Sprawiedliwości.

POSTAWA WOBEC KONTRAKTÓW

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że jako minister obrony narodowej często był pod presją rezygnacji z umów zawartych przez jego poprzedników. Podkreślił, że nie zdecydował się na takie kroki, ponieważ zerwanie kontraktów uniemożliwiłoby reformy w armii. Wskazał na przykład osoby Antoniego Macierewicza, który unieważnił umowę na śmigłowce Caracal, co w efekcie doprowadziło do braku tych maszyn w polskim arsenale.

MYŚLENIE STRATEGICZNE

Wicepremier zadeklarował, że wybrał tę funkcję, licząc na „mądrą kontynuację” dotychczasowych działań. W jego ocenie, kluczowe dla ministerstwa jest umiejętne współdziałanie z różnymi ośrodkami władzy, w tym z kancelarią prezydenta. Kosiniak-Kamysz dodał, że PSL wnosi do rządu nie tylko pragmatyzm, ale także dbałość o bezpieczeństwo i stabilność gospodarki.

RYZYKO I EDUKACJA

Podczas rozmowy szef MON zwrócił uwagę na konieczność przygotowania Polski do potencjalnych zagrożeń. W obliczu aktualnych konfliktów w sąsiedztwie, edukacja wojskowa w szkołach oraz programy takie jak „wakacje z wojskiem” mają na celu zwiększenie świadomości obywateli. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w krajach graniczących z konfliktami ta świadomość jest niezbędna.

IPN I POLITYKA

Na koniec wicepremier odniósł się do kandydatury Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich, podkreślając, że jego rola jako prezesa Instytutu Pamięci Narodowej jest dowodem na znaczenie tego instytutu w Polsce. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że PSL odegrało kluczową rolę w jego powstaniu, obalając weto prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zaznaczył, że nigdy nie popierali likwidacji IPN i nie mają zamiaru zmieniać tej postawy.

Źródło/foto: Onet.pl
Paweł Supernak / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie