„`html
Okres jesieni i zimy przynosi ze sobą nie tylko piękne widoki, ale także niebezpieczeństwo w postaci niskich temperatur. To czas, kiedy życie i zdrowie osób bezdomnych mogą być wystawione na ciężką próbę, a niestety wielu z nich traci życie wskutek wychłodzenia. Dlatego tak ważne jest, by polityka społeczna w naszym kraju nie była jedynie pustym frazesem.
Nie bądź obojętny – reaguj!
Policja intensyfikuje swoje działania, kontrolując miejsca, w których mogą przebywać osoby bez dachu nad głową. Ostatnie dni pokazały, że kontrole w pustostanach, altankach działkowych czy klatkach schodowych stają się codziennością. I choć tragedii można by uniknąć, niestety niskie temperatury wpływają nie tylko na osoby bezdomne, ale także na samotnych seniorów oraz osoby nietrzeźwe, które spędzają noc na zewnątrz. Niestety, ich sytuacja jest często jeszcze poważniejsza – pożary i zatrucia tlenkiem węgla to tylko niektóre z zagrożeń, które na nie czyhają.
Nie czekaj z reakcją!
Warto pamiętać, że co roku, od 1 listopada do 31 marca, działa całodobowa infolinia, dostępna dla mieszkańców województwa śląskiego. Wystarczy zadzwonić pod numer 987, by uzyskać informacje o dostępnych formach pomocy dla osób bezdomnych. Również Śląski Urząd Wojewódzki udostępnia cenne informacje na swojej stronie internetowej.
Nasza wspólna odpowiedzialność
Reagowanie na cierpienie innych to nie tylko nasz moralny obowiązek, ale także ludzki odruch. Każdy z nas ma możliwość zadzwonić pod numer 112, 997 lub 986 (Straż Miejska) i uratować komuś życie. To niewielki wysiłek, ale może przynieść nieoceniony skutek. Warto dodać, że możliwe jest także zgłaszanie sytuacji osób potrzebujących pomocy za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając kategorię „Bezdomność”. Jednak w przypadku pilnych interwencji policji nie zapominajmy o numerach alarmowych!
Nie dajmy się obojętności – jeden telefon naprawdę może uratować życie. Pamiętajmy o tym, gdy za oknem mróz, a w sercach miejmy odrobinę empatii.
„`
Źródło: Polska Policja