Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Konflikt USA – Chiny i Kanada: czy są możliwe zwycięstwa w tej wojnie?

– Wojny handlowe i celne nie przynoszą zwycięstw – podkreślił rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o nałożeniu 10-procentowego cła na towary importowane z Chin. Pekin zapowiedział, że podejmie „środki zaradcze” oraz złoży pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO), oskarżając USA o „poważne naruszenie” zasad handlu. Kanada z kolei ogłosiła wprowadzenie ceł odwetowych na towary amerykańskie. Premier Justin Trudeau ostrzegł, że działania te będą miały „realne konsekwencje”.

Represje handlowe i reakcje Chin

W niedzielę Ministerstwo Handlu Chin zapowiedziało, że zakwestionuje cła nałożone przez Donalda Trumpa w WTO oraz podejmie „środki zaradcze” w odpowiedzi na nowy podatek, który wejdzie w życie we wtorek. Resort podkreślił, że prezydent USA „poważnie narusza” zasady handlu międzynarodowego, wzywając jednocześnie Waszyngton do „nawiązania szerszego dialogu i zacieśnienia współpracy”.

Agencja Reutera zauważa, że złożenie pozwu do WTO traktowane jest jako „krok symboliczny”, podobny do wcześniejszych działań Chin przeciwko Unii Europejskiej w związku z cełami na chińskie samochody elektryczne.

Fentanyl a wojny handlowe

Donald Trump tłumaczył nałożenie ceł na import z Chin rzekomym nadmiernym przepływem fentanylu do Stanów Zjednoczonych, co stanowi poważny problem związany z uzależnieniami. W odpowiedzi Mao Ning podkreślił, że „wojny handlowe i celne nie mają zwycięzców”, dodając, że to Amerykanie powinni pilniej zająć się problemem fentanylu. Rzecznik chińskiego MSZ wskazał na dotychczasową współpracę obu krajów w zakresie walki z narkotykami oraz jej pozytywne rezultaty.

Reakcje Kanady i Meksyku

Premier Kanady, Justin Trudeau, przestrzegł Amerykanów, że działania Trumpa przyniosą „realne konsekwencje” dla miejsc pracy w USA, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. Zasugerował, że nałożenie ceł w wysokości 25 proc. na kanadyjskie towary będzie kosztowne dla amerykańskich konsumentów.

W odpowiedzi na działania Waszyngtonu, Trudeau ogłosił, że jego rząd wprowadza cła odwetowe na amerykańskie towary o łącznej wartości około 107 miliardów dolarów, z pierwszą falą ceł wynoszącą ponad 20 miliardów dolarów, które wejdą w życie również we wtorek. Z kolei prezydent Meksyku, Claudia Sheinbaum, również Czytał prowadzenie ceł odwetowych oraz odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie