Dzisiaj jest 28 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kobiety w Polsce protestują przeciwko milczeniu Kościoła w sprawie przemocy seksualnej

W Kościele katolickim kobiety często sprowadzane są do ról „opiekuńczych matek i cichych pomocnic”, co zubaża ich potencjał intelektualny, charyzmaty przywódcze oraz zdolności organizacyjne. W odpowiedzi na mizoginię, seksizm i patriarchat panujący w strukturach kościelnych, aktywistki katolickie organizują protest, który odbędzie się także w Polsce.

PROTEST PRZECIW MARGINALIZACJI KOBIET

Monitorując sytuację, organizatorki protestu pragną zwrócić uwagę na problem marginalizacji kobiet w Kościele, podkreślając ich niedoceniany wkład oraz brak wpływu na kluczowe decyzje. Kobiety, które stanowią ponad połowę wiernych, praktycznie nie są obecne w strukturach decyzyjnych Kościoła, a ważne decyzje podejmowane są bez ich obecności – to konkretne fakty, które bulwersują i skłaniają do działania.

EKONOMICZNE ASPEKTY PRACY KOBIET

Wśród wielu poruszanych kwestii, aktywistki wskazują również na aspekt ekonomiczny. Katechetki, liderki wspólnot czy siostrzy zakonne wykonują niezwykle obszerną pracę duszpasterską, jednak często brak im godziwego wynagrodzenia oraz uznania za ich wysiłki. Jak podkreślają, ich praca nie jest dostrzegana ani wynagradzana w odpowiedni sposób.

MILCZENIE WOBEC PRZEMOCY I PRAW KOBIET

Protestujący nie omijają także tematu milczenia Kościoła w sprawie przemocy wobec kobiet oraz ograniczania dyskusji na temat ich praw reprodukcyjnych. Zaznaczają, że przemoc, zarówno w rodzinach, jak i w środowisku kościelnym, jest bagatelizowana bądź wręcz ukrywana. Zdaniem organizatorek, brakuje rzeczywistej troski o bezpieczeństwo kobiet oraz wsparcia w trudnych momentach ich życia.

POLSKI GŁOS W ŚWIECIE

Wydarzenie zaplanowano na 30 marca w Krakowie. „Chcemy, aby nasz głos również się usłyszał. Spotykamy się na placu Marii Magdaleny o godzinie 13” – mówi Izabela Mościcka, koordynatorka polskiego strajku. Warto zauważyć, że mimo istotnej roli kobiet w życiu parafialnym, ich udział w liturgii często jest ograniczany. Choć dziewczęta mogą pełnić funkcję ministrantek, wymagana jest zgoda biskupa diecezjalnego, co prowadzi do zróżnicowanych praktyk w różnych częściach Polski.

NOWE INICJATYWY I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Dodatkowo, w styczniu 2021 roku papież Franciszek wprowadził zmiany, które umożliwiły kobietom pełnienie ról lektorki i akolitki. Jednakże ich wprowadzenie pozostaje w gestii lokalnych biskupów, co sprawia, że w niektórych parafiach kobiety nadal są wykluczone z tych zaszczytnych funkcji. Dylematy te ukazują nie tylko złożoność problemu, lecz także pilną potrzebę reform w Kościele, aby w pełni uznać wkład i potencjał kobiet w jego strukturach.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie