Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Koalicja w kryzysie po sporze o przejęcia państwowych spółek

Środowe głosowanie podkomisji zaskoczyło niejednego obserwatora. Jej członkowie rozpatrywali projekt ustawy mającej na celu ograniczenie politycznych przejęć spółek Skarbu Państwa. Co ciekawe, za wprowadzeniem nowelizacji opowiedzieli się posłowie Konfederacji, wspierani przez Lewicę i Polskę 2050. Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Platforma Obywatelska były przeciw. Kluczowym czynnikiem wpływającym na taki przebieg było nieobecność Zdzisława Gawlika z PO.

NOWE ROZWIĄZANIA W OBSZARZE SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA

W dniu 20 listopada zebrała się podkomisja, aby przeanalizować poselski projekt ustawy zmierzającej do uporządkowania ładu korporacyjnego w spółkach, w których Skarb Państwa ma udziały. Dzięki głosom przewodniczącego Rafała Komarewicza z Polski 2050, Joanny Wichy z Lewicy oraz Bronisława Foltyna z Konfederacji, udało się przyjąć projekt mający na celu ograniczenie politycznych wpływów w tych spółkach. Decydującą rolę odegrała nieobecność Zdzisława Gawlika, co zapewniło większą swobodę w podejmowaniu decyzji. Warto dodać, że wcześniej parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wycofali się z działań w komisji.

KRYTYKA I ZASTRZEŻENIA

Przeciwnymi rozwiązaniu byli jedynie Paweł Masełko z PO oraz Adam Dziedzic z PSL, którzy jeszcze przed głosowaniem zasugerowali usunięcie kluczowego zapisu dotyczącego powoływania niezależnych członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Tych miałby wskazywać nowy Komitet Dobrego Zarządzania, mający powoływać trzech z siedmiu członków rad. Rafał Komarewicz skomentował: „Projekt ustawy Polski 2050 o odpolitycznieniu spółek uzyskał poparcie większości podkomisji! Kontynuujemy prace w połączonych komisjach.” Dodał jednocześnie, że spółki Skarbu Państwa są nadal zdominowane przez bliskich polityków, co budzi niepokój.

Adrian Zandberg z Razem odniósł się do sytuacji, twierdząc, że w spółkach panuje „ordynarne koryciarstwo”. Zwrócił uwagę, że pomimo zapewnień o jasnych zasadach wciąż istnieją wątpliwości dotyczące obsady tychże spółek. „Czym to się różni od PiSu?” — pytał retorycznie poseł.

CO DALEJ?

Projekt teraz trafi do dalszych prac w połączonych komisjach gospodarki oraz aktywów państwowych. Nowe regulacje przewidują prowadzenie rejestru wynagrodzeń zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz zakaz wpłat na partie polityczne przez członków tych organów. Istnieje wiele wątpliwości, jak te zmiany wpłyną na rzeczywisty obraz zarządzania narodowym majątkiem, ale nadchodzące prace będą z pewnością cennym punktem odniesienia do obserwacji sytuacji w polskiej polityce gospodarczej.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie