Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Koalicja w kryzysie. Nowy trend w sondażach może zmienić układ sił

W najnowszym sondażu Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pozycję lidera, jednak odnotowuje spadek poparcia w porównaniu z wcześniejszymi badaniami. Koalicja 15 października również znajduje się w trudnej sytuacji, prawdopodobnie zdobywając jedynie ograniczoną reprezentację w Sejmie. Z kolei Konfederacja notuje znaczny wzrost, co czyni ją kluczowym graczem na scenie politycznej, według „Rzeczpospolitej”.

Wyniki Sondażu

Z danych opublikowanych przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że gdyby odbyły się wybory parlamentarne w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 33,2 procent głosów. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,5 procent, a tuż za nią znajduje się Konfederacja z 12,4 procent. Na czwartym miejscu moze liczyć Trzecia Droga z 9 procent, następnie Lewica z 6,3 procent, a na końcu Razem z 1,3 procent poparcia.

Zmiany w Poparciu

Obie wiodące partie zanotowały spadki w porównaniu do poprzednich badań. Miesiąc temu Prawo i Sprawiedliwość miało poparcie na poziomie 34,8 procent, a Koalicja Obywatelska 34,5 procent. Natomiast Konfederacja może pochwalić się wzrostem, gdyż w grudniowym sondażu jej poparcie wynosiło 7,4 procent.

Rozkład Mandatów

W przypadku tak przedstawionych wyników, zmieniłby się rozkład mandatów w Sejmie: PiS uzyskałoby 184 mandaty, KO 167, Trzecia Droga 35 mandatów, Nowa Lewica 18, a Konfederacja 57. „Rzeczpospolita” zauważa, że przy obecnych odczytach rząd mogliby utworzyć Konfederacja z PiS lub z Koalicją 15 października, co czyni ugrupowanie Sławomira Mentzena jednym z dwóch kluczowych graczy w nowym parlamencie.

Frekwencja na Wybory

W badaniach zadeklarowana frekwencja wyniosłaby 55,3 procent, jednak jedynie 38,9 procent badanych „zdecydowanie” zadeklarowało udział w głosowaniu, a 16,4 procent „raczej” chce wziąć udział. 43,9 procent osób zadeklarowało brak chęci uczestnictwa w wyborach, z czego 28 procent „zdecydowanie”, a 15,9 procent „raczej” odmówi oddania głosu. Dla porównania, podczas wyborów 15 października 2023 roku frekwencja osiągnęła ponad 74 procent.

Wybory Prezydenckie 2025

Niepokojące zmiany w poparciu odnotowano również w kontekście wyborów prezydenckich. Z sondażu Opinia24 dla RMF FM wynika, że największe szanse na wygraną w majowych wyborach prezydenckich ma Rafał Trzaskowski, na którego w pierwszej turze zamierza zagłosować 29,8 procent ankietowanych. To spadek w porównaniu z grudniowym badaniem, w którym poparcie wynosiło 38,6 procent.

Walka o Wybory Prezydenckie

Drugie miejsce zajmuje Karol Nawrocki, na którego chce oddać głos 22,6 procent pytanych, co również jest spadkiem, choć nie tak znacznym jak u Trzaskowskiego. Na trzecim miejscu znajduje się Sławomir Mentzen z Konfederacji z rezultatem 13,3 procent. Tuż za nim uplasował się Szymon Hołownia z Polski 2050 z 7,2 procent, a wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat z Lewicy z 3,9 procent. Reszta kandydatów cieszy się znacznie mniejszą popularnością, z wynikiem Marka Jakubiaka na poziomie 1,4 procent.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Paweł Supernak
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie