Tempo wypłat świadczeń dla osób dotkniętych powodzią budzi spore zastrzeżenia. Marcin Kierwiński, minister odpowiedzialny za koordynację odbudowy po klęskach żywiołowych, oświadczył, że sytuacja ta zostanie niezwłocznie poprawiona. Rząd podejmuje konkretne działania, aby przyspieszyć procedowanie wniosków, kierując urzędników z innych województw na tereny najbardziej poszkodowane. Dodatkowo, na pomoc dla powodzian przeznaczone zostały dodatkowe środki, a w Sejmie trwa prace nad nowelizacją ustawy powodziowej.
Wsparcie finansowe dla powodzian
W poniedziałek na antenie radia RMF FM Kierwiński ujawnił, że rząd wypłacił już ponad 300 milionów złotych jako pomoc dla osób dotkniętych powodzią. Zdaniem ministra, dotychczasowe działania nie były wystarczające, co skłoniło go i ministra spraw wewnętrznych, Tomasza Siemoniaka, do zintensyfikowania współpracy z wojewodami. Wydano jasne polecenie, aby przyspieszyć proces wypłat.
Kierwiński zauważył, że jedno z głównych opóźnień wynikało z konieczności oszacowania strat przez gminne komisje, co wydłużało czas dostarczania powodzianom środków na odbudowę. W niedzielę rząd dodatkowo przekazał 100 milionów złotych, a w najbliższych godzinach ponad 1000 osób ma otrzymać do 200 tysięcy złotych w formie zapomogi.
Rozwiązania w obliczu kryzysu
W kontekście zarzutów dotyczących niedoboru personelu w samorządach, Kierwiński podkreślił, że władze centralne aktywnie działają na rzecz wysłania urzędników do Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Minister stanowczo zaprzeczył, że nie podejmowano działań w tej kwestii, twierdząc, iż tego rodzaju twierdzenia są nieprawdziwe.
Minister dodał także, że rząd od trzech tygodni pracuje nad uproszczeniem procedur wypłat świadczeń. W planach jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do wydawania decyzji oraz wprowadzenie systemu zaliczkowego, przy założeniu, że odpowiednie dokumenty zostaną złożone.
Przyszłość ustawy powodziowej
Kierwiński wyraził optymizm co do szybkie procedowania nowelizacji ustawy powodziowej, podkreślając, że zawiera ona wiele istotnych zmian, w tym możliwość wprowadzenia 100-procentowej dotacji dla jednostek samorządowych na odbudowę infrastruktury. Minister zaznaczył, że te zmiany są niezbędne dla efektywnej reakcji na podobne klęski w przyszłości.
Źródło/foto: Interia