Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kazachstan w niezwykłym projekcie: Morze Aralskie przekształci się w las

Władze Kazachstanu zamierzają zrewitalizować wyschnięty obszar Morza Aralskiego poprzez zalesianie. Na terenie niegdyś rozległego zbiornika wodnego planują posadzić miliony drzew do końca 2025 roku.

Skala projektu

Obecnie prace są realizowane na powierzchni 475 tys. hektarów, z równoległym skupieniem na naturalnej regeneracji ekosystemu. Jak poinformował Azamat Abuow, dyrektor Departamentu Reprodukcji i Wykorzystania Lasów oraz Roślinności Ministerstwa Ekologii i Zasobów Naturalnych, do tej pory zalesienie objęło 612 tys. hektarów. W planach na 2025 rok znajduje się dodatkowe 428 tys. hektarów, co w sumie da 1,1 mln hektarów, czyli około 40 proc. wyschniętej powierzchni Morza Aralskiego w Kazachstanie.

Dobór roślinności

Według Rusłana Achmetowa, dyrektora ałmatyńskiego oddziału Kazachskiego Instytutu Badawczego Gospodarki Leśnej i Agroleśnictwa, w projekcie zalesiania basenu Morza Aralskiego zdecydowano się na sadzenie saksaułu. Ta roślina adaptuje się doskonale do wysokiego zasolenia gleby, co czyni ją idealnym wyborem w obecnych warunkach. Dodatkowo, założono szkółkę, w której uprawiane są sadzonki przystosowane do lokalnych warunków glebowych.

Ambitne cele

Kazachstańskie władze mają również ambitny plan: do końca 2027 roku chcą posadzić dwa miliardy drzew, co przyczyni się do wzrostu zalesienia kraju z 4,9 do 5,1 proc. Kazachstan, zajmujący powierzchnię 2,725 mln km², jest dziewiątym co do wielkości państwem na świecie.

Globalny kontekst

Przypomnijmy, że sąsiadujący Uzbekistan także podejmuje działania w celu zalesienia wyschniętego dna Morza Aralskiego. To niegdyś czwarte co do wielkości słone jezioro na świecie, od lat 60. XX wieku stopniowo wysycha, tracąc 90 proc. swojego pierwotnego objętości, co było skutkiem nieudanych radzieckich projektów związanych z kierunkiem biegu rzek.

Inicjatywy te są przykładem złożonych działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom kryzysu ekologicznego i przywrócenie równowagi w regionie, który został poważnie dotknięty przez działalność człowieka.

Źródło/foto: Polsat News

Flickr/Arian Zwegers
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie