22 lutego Kościół katolicki celebruje święto Katedry św. Piotra Apostoła, które ma bogatą historię i ogromne znaczenie duchowe. Jakie dokładnie znaczenie ma to święto dla wiernych, jaka jest jego historia, a także czy zgodnie z tradycją należy uczestniczyć w mszy tego dnia?
Znaczenie słowa „katedra”
Termin „katedra” pochodzi z łaciny i odnosi się przede wszystkim do tronu biskupa, na którym hierarcha zasiada podczas liturgicznych obrzędów. To nie jest zwykłe krzesło, lecz miejsce oznaczające przewodnictwo, symbolizujące władzę i jedność św. Piotra, otoczone czcią od wczesnych czasów chrześcijaństwa.
Bazylika św. Piotra
Tron św. Piotra znajduje się w Bazylice św. Piotra, wzniesionej na miejscu męczeńskiej śmierci apostoła. Budowa tej monumentalnej świątyni trwała 120 lat i była nadzorowana przez 22 papieży. Wśród artystów, którzy przyczynili się do jej niezwykłego piękna, był również Michał Anioł. Niestety, artysta nie doczekał się zakończenia budowy ikonowej kopuły, gdyż zmarł przed jej osiągnięciem zamierzonej wysokości. Od 1377 roku biskupi rzymscy rezydują przy Bazylice św. Piotra.
Czy Bazylika to rzymska katedra?
Mogłoby się wydawać, że to właśnie Bazylika św. Piotra jest katedrą Rzymu, jednak tytuł ten przypada Bazylice św. Jana na Lateranie. Po podpisaniu traktatów laterańskich teren wokół Bazyliki został uznany za część Watykanu. Imponujące liczby turystów, sięgające 8 milionów rocznie, odwiedzają to miejsce, aby zobaczyć m.in. tron św. Piotra.
Oryginalny tron
Co działo się z pierwotnym tronem św. Piotra? Obecnie skryty jest on w konstrukcji wykonanej z kości słoniowej, zachowując kształt zbliżony do oryginału. Dzieło Giocanniego Berniniego ozdobione jest misternego wykonania dekoracjami z białego i czarnego marmuru oraz czerwonego jaspisu. Badania sugerują, że zabytek ten był darem króla Franków Karola Łysego dla papieża Jana VIII w IX wieku, a niektóre drewniane elementy pochodzą już z VI wieku.
Historia święta
W 1558 roku papież Paweł IV ustanowił 18 stycznia dniem upamiętnienia wstąpienia św. Piotra na tron rzymski, natomiast 22 lutego jako wspomnienie jego objęcia stolicy w Antiochii. Z biegiem czasu oba dni rozszerzyły się na cały Kościół Łaciński, a po reformie Jana XXIII w 1962 roku połączono je w jedno, obchodzone 22 lutego.
Refleksja nad rolą św. Piotra
Święto Katedry św. Piotra ma na celu podkreślenie szczególnej roli św. Piotra jako pierwszego papieża, fundamentu Kościoła. Ewangelie mówią, że Jezus określił Piotra mianem „Skały”, na której zbuduje swój Kościół (Mt 16,18). Ojcowie Kościoła często mówili o nim jako „księciu i obrońcy wszystkich innych” czy „naczelnym wodzu apostołów”.
Uroczysta liturgia
Liturgia tego dnia ma szczególnie uroczysty charakter; w Bazylice św. Piotra papież często przewodniczy mszy św. To nie tylko historyczne wspomnienie, ale także chwila refleksji nad rolą Namiestnika Chrystusa oraz jedności Kościoła. Tego dnia wierni modlą się za papieża, aby mądrze prowadził wspólnotę w zmieniającym się świecie.
Wartość duchowa
Mimo że święto Katedry św. Piotra nie jest obowiązkowe, co oznacza, że nie ma nakazu uczestnictwa w mszy, katolicy mogą uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie dowolnej katedry oraz odmówienie Modlitwy Pańskiej i „Credo”, spełniając przy tym standardowe warunki, takie jak brak przywiązania do grzechu i stan łaski uświęcającej.
Święto Katedry św. Piotra przypomina, że Kościół to wspólnota oparta na wierze, tradycji i jedności, której uosobieniem jest papież. To doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i zastanowić nad duchowym wymiarem życia.
Źródło/foto: Interia