22 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Katedry św. Piotra Apostoła. To dzień, który ma wyjątkowe znaczenie zarówno historyczne, jak i duchowe. Jakie jest zatem przesłanie tego święta dla wiernych i czy obowiązuje wtedy uczestnictwo w mszy świętej?
Znaczenie Katedry św. Piotra
Słowo „katedra” pochodzi z łaciny i odnosi się do tronu biskupiego, na którym zasiada hierarcha podczas liturgii. To nie jest zwykłe krzesło – katedra symbolizuje władzę oraz jedność, nawiązując do świętego Piotra, który od pierwszych wieków został otoczony szczególną czcią przez chrześcijan. Katedra znajduje się w Bazylice św. Piotra, zbudowanej w miejscu męczeńskiej śmierci apostoła. Budowa tej wielkiej świątyni trwała aż 120 lat i była nadzorowana przez 22 papieży, a wśród artystów, którzy ją zdobili, był sam Michał Anioł. Niestety, nie zdążył on zobaczyć zakończenia budowy kopuły, ponieważ zmarł przed jej ukończeniem.
Czy to rzymska katedra?
Choć może się wydawać, że Katedra św. Piotra jest rzymską katedrą, to tytuł ten rzeczywiście przysługuje Bazylice św. Jana na Lateranie. W wyniku traktatów laterańskich, teren wokół Bazyliki św. Piotra uznano za część miasta-państwa Watykan. Corocznie odwiedza to miejsce blisko 8 milionów pielgrzymów i turystów, którzy pragną zobaczyć tron św. Piotra.
Tron św. Piotra
Co jednak stało się z oryginalnym tronem św. Piotra? Obecnie jest on skryty w oszałamiającej konstrukcji z kości słoniowej, stylizowanej na kształt renomowanego wzoru. Arcydzieło Giocanniego Berniniego, zdobione białym i czarnym marmurem oraz czerwonym jaspisem, swoje źródło ma prawdopodobnie w darze króla Franków Karola Łysego dla papieża Jana VIII w IX wieku. Niektóre drewniane elementy pochodzą nawet z VI wieku.
Historia święta
W 1558 roku papież Paweł IV ustanowił 18 stycznia dniem upamiętniającym wstąpienie św. Piotra na tron rzymski, natomiast 22 lutego miał być dniem wspomnienia objęcia stolicy w Antiochii. Z biegiem lat te dwa święta zostały scalone, a po reformie Jana XXIII w 1962 roku obchodzone są razem 22 lutego. Dzień ten ma na celu podkreślenie szczególnej roli św. Piotra jako pierwszego papieża i fundamentu Kościoła, jako wspólnoty wiernych.
Liturgia i intencje modlitewne
Liturgia 22 lutego ma uroczysty charakter, a bazylika św. Piotra często staje się miejscem, w którym papież przewodniczy mszy. To nie tylko historyczne przypomnienie, ale także zachęta do refleksji nad rolą Namiestnika Chrystusa. Wierni tego dnia modlą się za papieża, aby z mądrością prowadził Kościół w zmieniającym się świecie.
Obowiązek uczestnictwa
Choć to święto nie jest obowiązkowe, co oznacza, że nie ma przymusu uczestnictwa w mszy, katolicy mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego za nawiedzenie dowolnej katedry oraz odmówienie „Ojcze nasz” i „Credo”, pod warunkiem spełnienia podstawowych wymogów, takich jak brak przywiązania do grzechu i bycie w stanie łaski uświęcającej.
Przesłanie dla wspólnoty
Święto Katedry św. Piotra przypomina, że Kościół jest wspólnotą opartą na fundamencie wiary, tradycji i jedności, które uosabia papież. To także okazja do zatrzymania się w codziennym biegu i przemyślenia duchowego wymiaru życia. Zatrzymajmy się choć na chwilę, aby docenić tę niepowtarzalną wspólnotę i rolę, jaką odgrywa w naszym życiu.»
Źródło/foto: Interia