Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Katalog polskich nazwisk odkrywa ich tajemnice i historie

Polscy językoznawcy opracowali bezpłatny i ogólnodostępny katalog, który umożliwia odkrywanie znaczenia i pochodzenia swoich nazwisk. Leksykon obejmuje aż 30 tys. najpopularniejszych nazwisk, używanych przez 75-80 proc. ludności naszego kraju.

Znaczenie nazwiska w tożsamości

Prof. Katarzyna Skowronek z Instytutu Języka Polskiego, kierująca pracami nad tym projektem, zaznaczyła w rozmowie z PAP, że nazwisko to nie tylko aspekt językowy, ale również kulturowy i psychologiczny. Ma ono ogromne znaczenie dla tożsamości jednostki oraz więzi rodzinnych.

Internetowy słownik polskich nazwisk

W ramach projektu, który trwa od 2014 roku, naukowcy zebrali informacje o nazwiskach występujących w Polsce, co pozwala użytkownikom nie tylko zrozumieć znaczenie swojego nazwiska, lecz także dowiedzieć się, gdzie w kraju jest ono najczęściej spotykane. Słownik dostarcza także przydatnych informacji na temat pochodzenia, odmian czy historycznych zapisów nazwisk.

Różnorodność nazwisk

W Polsce istnieje ponad 400 tys. różnych form nazwisk, z czego 170 tys. to takie, które mają od dwóch do siedmiu nosicieli. W przyszłości planowane jest wzbogacenie słownika o mniej popularne nazwiska, co umożliwi jeszcze większej liczbie Polaków zgłębienie historii ukrytej w ich imionach i nazwiskach.

Podróż w głąb rodzinnej historii

Prof. Skowronek oraz jej zespół podkreślają istotność kontynuacji tego projektu, który jest nie tylko pasjonującym przedsięwzięciem naukowym, ale również osobistą podróżą dla wielu obywateli w kierunku odkrywania ich korzeni i rodzinnej przeszłości.

Warto dodać, że projekt ten nie tylko łączy ludzi z ich historią, ale także staje się pretekstem do rozmów o rodzinnych tradycjach i wartościach. Czyż nie jest to dość interesujące? Odkrywanie własnych korzeni nigdy nie było tak łatwe!

Źródło/foto: Onet.pl Milosz Kubiak / Shutterstock.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie