Karolina Zioło-Pużuk zostanie nową wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, zastępując na tym stanowisku Macieja Gdulę. Informację tę nieoficjalnie potwierdziła reporterka Polsat News Adamina Sajkowska. Zioło-Pużuk, członkini Lewicy i warszawska radna, w 2020 roku objęła funkcję zastępczyni szefa Kancelarii Senatu. Na czoło ministerstwa wyznaczony został Marcin Kulasek, który wejdzie w miejsce Dariusza Wieczorka.
Kariera nowej wiceminister
Karolina Zioło-Pużuk to warszawianka z wykształceniem w zakresie wiedzy o kulturze, które zdobyła na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie obroniła doktorat na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie pracowała przez kilka lat. Obecnie piastuje stanowisko prodziekana ds. studenckich oraz kształcenia ustawicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także kieruje Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury oraz Szkołą Języka Polskiego i Kultury Polskiej.
Doświadczenie w administracji publicznej
Zioło-Pużuk ma bogate doświadczenie w administracji państwowej. Od 2001 roku pracowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Kultury oraz w Narodowym Banku Polskim, gdzie doradzała w zakresie społecznej odpowiedzialności organizacji. Oprócz tego, była radną dzielnicy Żoliborz w latach 2000-2002 i angażuje się w działalność think-tanku Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, a niedawno została wybrana na radną Warszawy na kadencję 2024-2029.
Dymisja Dariusza Wieczorka
Dariusz Wieczorek ogłosił swoją rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego 19 grudnia. Decyzja ta była reakcją na kontrowersje związane z ujawnieniem tożsamości sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodatkowo, Wieczorek został oskarżony o nepotyzm, gdyż jego żona miała objąć stanowisko dyrektora centrum edukacyjnego dzięki zmianom w regulaminie uczelni. Zarzuty budziło również oświadczenie majątkowe ministra, w którym nie uwzględnił istotnych składników swojego majątku.
Cała sytuacja stwarza nowe wyzwania dla nowego ministra i wiceministra, którzy będą musieli stawić czoła nie tylko oczekiwaniom społecznym, ale także własnym ambicjom reformującym system edukacji w Polsce.
Źródło/foto: Polsat News