Dzisiaj jest 25 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Karol Nawrocki jako obywatelski kandydat – „poświęcony dla ojczyzny” [podcast]

Rozpoczął się intensywny okres wyborczy, który z pewnością zapisze się w pamięci Polaków. W sobotę Koalicja Obywatelska ujawniła swojego kandydata na urząd prezydenta, a następnego dnia do gry dołączyło Prawo i Sprawiedliwość. Tomasz Sekielski z satysfakcją zauważył, że Jarosław Kaczyński „w dobroci serca ofiarował” Karola Nawrockiego całemu krajowi, jakby składając go na ołtarzu ojczyzny. Niestety, niedzielne wystąpienie Nawrockiego nie wzbudziło entuzjazmu wśród przedstawicieli Naczelnych.

NOWY KANDYDAT, STARE PROBLEMY

W końcu pojawił się kandydat obywatelski, co budzi nadzieje wśród wyborców. Bartosz Węglarczyk zaznaczył, że Karol Nawrocki jako kandydat może się już posługiwać skrótem „k.o.”. Czy to rzeczywiście jest tylko przypadek? Wydaje się, że niektórzy pozostają sceptyczni co do jego możliwości zakończenia napięć w kraju. Ciekawie zaprezentowała się lista osób wspierających jego kandydaturę, co może dać podstawy do dyskusji na temat jego szans.

SKANDAL W INSTYTUCIE PAMIĘCI NARODOWEJ

Ogromne kontrowersje wzbudził wpis na profilu Instytutu Pamięci Narodowej na platformie X. Bartosz Węglarczyk przypomniał, że instytucja ta, finansowana z publicznych pieniędzy, nie powinna angażować się w bieżącą politykę, co tylko podsyca debatę na ten temat.

WYBORY W KOALICJI OBYWATELSKIEJ

W sobotę Koalicja Obywatelska ogłosiła wyniki swoich prawyborów. W głosowaniu wzięło udział ponad 22 tysiące osób, a zwycięzcą został Rafał Trzaskowski z wynikiem 74,75 proc. głosów. Radosław Sikorski zdobył 25,25 proc., co sprawia, że jego marzenia o prezydenturze najwyraźniej kończą się po raz kolejny. Jak zauważył Bartosz Węglarczyk, wygląda na to, że jedynym kandydatem partyjnym pozostanie Trzaskowski, podczas gdy pozostali pretendenci będą występować jako niezależni.

PROŚBA DO POLITYKÓW

Na koniec Nasi Naczelni mają jeden apel do polityków – czas na reformę systemu wyborczego, aby dostosować go do współczesnych realiów, szczególnie w zakresie prekampanii oraz kwestii finansowania kampanii. Tylko w ten sposób można zrealizować równe szanse dla wszystkich kandydatów.

Naszym czytelnikom przypominamy o kolejnych odcinkach Naczelnych oraz o regularnym słuchaniu podcastu, który ukazuje się co poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu i w aplikacji Onet Audio. Zachęcamy również do kontaktu z Naczelnych pod adresem naczelni@onet.pl.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie