Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kardynał Nycz o znaczeniu lekcji religii w edukacji szkolnej

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wyraża przekonanie, że w tygodniowym planie nauczania powinna znaleźć się obowiązkowa godzina religii dla wszystkich uczniów. Podkreśla, że zrozumienie europejskiej sztuki, muzyki i architektury jest niemożliwe bez dobrej znajomości chrześcijaństwa. „Rządzący, rodzice i młodzież powinni to sobie uświadomić” – stwierdził.

NOWE ROZPORZĄDZENIE MEN

Propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej dotycząca wprowadzenia jednej godziny religii w tygodniu została skierowana do konsultacji we wtorek. Zgodnie z planem, lekcje mają się odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Kazimierz Nycz zauważa, że Polska nie jest nowatorem w dyskusjach o roli religii w edukacji – takie rozmowy w Europie Zachodniej prowadzono 30-40 lat temu. „27 krajów zrozumiało, jak ważne są lekcje religii w szkołach” – podkreślił hierarcha.

TOŻSAMOŚĆ I KULTURA

Kardynał przypomniał, że tożsamość, kultura i życie społeczno-polityczne europejskich narodów zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo. „Bez znajomości tych podstaw, młodym będzie trudno zrozumieć mechanizmy współczesnego świata” – dodał.

OBOWIĄZKOWE ZAJĘCIA RELIGII

Według kardynała, „jedna godzina religii tygodniowo powinna być absolutnie obowiązkowa, biorąc pod uwagę, że żyjemy w europejskiej cywilizacji”. Hierarcha zaznaczył, że lekcje religii różnią się od katechezy oferowanej przez Kościół, która ma inny cel – pogłębianie wiary. Zwrócił uwagę, że decyzja o skorzystaniu z oferty Kościoła zależy od wielu czynników, w tym wychowania.

ZMANY W EDUKACJI OD 2024/2025

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii oraz etyki nie będzie brana pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen na świadectwie. Lekcje religii odbywają się obecnie w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, podczas gdy etyka jest ustalana przez dyrektora szkoły.

W nowym projekcie, który przesłano do konsultacji, religia lub etyka mają być organizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo przed rozpoczęciem lub po zakończeniu obowiązkowych zajęć. Ministerstwo zapewnia, że zmiany mają na celu poprawę komfortu uczniów oraz uproszczenie organizacji zajęć.

NOWE ZASADY ORGANIZACJI ZAJĘĆ RELIGII

Nowela rozporządzenia ma również uprościć zasady tworzenia grup międzyoddziałowych i międzyszkolnych dla nauki religii. „Zmiana powinna zlikwidować wątpliwości interpretacyjne” – zaznaczyło ministerstwo, dodając, że przepisy będą dotyczyć także zajęć etyki. Nowe regulacje wejdą w życie 1 września 2025 roku.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Radek Pietruszka
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie