Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, nałożył karę w wysokości 142 tys. zł na stację TVN za reportaż „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”. W uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że materiał zawierał treści nawołujące do nienawiści. TVN zapowiedział odwołanie, uznając te działania za kolejną próbę cenzurowania mediów.
Uzasadnienie kary
Jak podaje Przewodniczący Świrski, reportaż naruszał Ustawę o radiofonii i telewizji z powodu zawartości „treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących”. W swoim wpisie na portalu X, Świrski zauważył, że w związku z tym materiałem wpłynęło ponad 25 tys. skarg od obywateli.
Reakcja TVN
W komunikacie TVN zaznaczono, że decyzja o nałożeniu kary jest bezprawna, a także narusza wolność słowa. Stacja podkreśliła, że redakcja programu „Czarno na białym” podtrzymuje wszystkie swoje ustalenia dotyczące reportażu. Stacja zamierza odwołać się do sądu od nałożonej kary.
Historia reportażu
Reportaż autorstwa Rafała Stangreciaka został opublikowany w styczniu 2021 roku w programie „Czarno na białym” na TVN24. W 2023 roku materiał przeszedł aktualizację i trafił na YouTube pod tytułem „32 lata bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”. W opisie filmu podkreślono, że zakonnika, który miał kontrowersyjne zachowania, nigdy nie pociągnięto do odpowiedzialności.
Kontrowersje wokół Macieja Świrskiego
Od 2022 roku Maciej Świrski pełni funkcję przewodniczącego KRRiT. W 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał go za winnego naruszenia prawa w związku z wnioskiem o koncesję dla telewizji TVN 7. Rok później sytuacja powtórzyła się w odniesieniu do stacji TVN Style.
Po zmianach politycznych w Polsce Świrski skupił się również na mediach publicznych. W styczniu 2024 roku wstrzymał wypłatę środków z abonamentu dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, uznając, że instytucje te „nie istnieją”. Tego samego roku Prokuratura Rejonowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Świrskiego.
Wnioski o odpowiedzialność konstytucyjną
Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpoczęła analizę wniosku grupy 185 posłów dotyczącego postawienia Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzucają mu blokowanie ponad 300 mln zł z abonamentu RTV, a także zaniechanie działań związanych z koncesjami dla prywatnych nadawców, takich jak TVN, TVN24, Radio TOK FM i Radio ZET.
Źródło/foto: Interia