Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, nałożył na TVN karę w wysokości 142 tysięcy złotych za reportaż pt. „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”. W uzasadnieniu wskazał, iż materiał zawiera treści nawołujące do nienawiści. Stacja zapowiedziała odwołanie od decyzji, twierdząc, że to kolejna próba ograniczenia wolności mediów.
OSKARGI I TREŚCI REPORTAŻU
Maciej Świrski poinformował, że audycja złamała Ustawę o radiofonii i telewizji, zawierając „treści nawołujące do nienawiści lub dyskryminujące”. Kara, określona na 142 800 zł, to 85 procent maksymalnej kwoty, jaką można nałożyć zgodnie z przepisami. W związku z reportażem obywatele złożyli ponad 25 tysięcy skarg do KRRiT. TVN ma 14 dni na wniesienie odwołania do sądu.
REAKCJA TVN
W oficjalnym komunikacie telewizji podkreślono, że „decyzja jest bezprawna, narusza wolność słowa i stanowi kolejną próbę cenzurowania mediów”. Stacja potwierdziła, że redakcja programu „Czarno na białym” stoi za swoimi ustaleniami.
Reportaż autorstwa Rafała Stangreciaka został wyemitowany w styczniu 2021 roku jako część cyklu „Czarno na białym” na TVN24. W 2023 roku materiał został opublikowany na YouTube pod zmienionym tytułem „32 lata bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”. W opisie filmu zaznaczone są kontrowersyjne zachowania Tadeusza Rydzyka, które nie zostały ukarane. Zawarto pytania dotyczące jego działań i ich konsekwencji.
KONTROWERSJE ZWIĄZANE Z MACIEJEM ŚWIRSKIM
Maciej Świrski sprawuje funkcję przewodniczącego KRRiT od 2022 roku. W 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał go za winnego naruszenia prawa wobec telewizji TVN 7 w kwestii koncesji. W 2024 roku zaś bezterminowo wstrzymał wypłatę abonamentu dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, tłumacząc to ich „nieistnieniem”. W związku z jego działaniami Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień.
W odpowiedzi na kontrowersje, Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpoczęła procedurę mającą na celu postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Zgłoszone zarzuty dotyczą blokowania około 300 milionów złotych z abonamentu RTV oraz braku działań w sprawie koncesji dla prywatnych nadawców, takich jak TVN i Radio TOK FM.
Źródło/foto: Interia